Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 20/05/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Jak wyglądał Chrystus z Całunu? Zobacz, jak przedstawił Go artysta z Peru! [zdjęcia]

Figura Jezusa Chrystusa z Całunu Turyńskiego

fot. arch. Walta Wizarda

Pablo Cesio - 19.04.23

„Hiperrealistyczna sztuka robi wrażenie i pozwala na emocjonalną więź. Chciałem więc zaktualizować wizerunek Chrystusa, odtworzyć go w historycznie dokładny sposób” – mówi Walt Wizard.

– Sześć lat temu obejrzałem film dokumentalny, w którym pokazano, jak Ray Downing – słynny ilustrator i animator 3D – stworzył trójwymiarowy obraz Chrystusa na podstawie Całunu Turyńskiego. Byłem pod wielkim wrażeniem. Zacząłem wyobrażać sobie wykonanie hiperrealistycznej figury Chrystusa. Takiej, która pozwalałaby zobaczyć Go w rzeczywistych rozmiarach, zupełnie jakby stał przed nam i– opowiada Aletei Walter Huamán, który posługuje się pseudonimem Walt Wizard.

Włos po włosie

Peruwiański artysta nie czuł się w tamtym momencie gotowy do stworzenia dzieła na taką skalę.

– Nie znałem dogłębnie Całunu, więc zwróciłem się do ekspertów. Udało mi się spotkać Rafaela de la Piedra – opisuje. Dzięki tej znajomości Walt Wizard nawiązał kontakt z przedstawicielami ośrodków syndonologicznych w różnych krajach, m.in. w Hiszpanii, we Włoszech i w Meksyku.

Uzyskane tą drogą informacje posłużyły mężczyźnie do zrekonstruowania ciała Zbawiciela. Peruwiańczyk uwzględnił to, że na Całunie włosy czy broda wydają się dłuższe, gdyż materiał stykał się z wgłębieniami i wypukłościami ciała. Podstawowym materiałem służącym do przygotowania figury był silikon medyczny.

– Jest to materiał najbardziej zbliżony do ludzkiej skóry, używany jest także do produkcji protez medycznych. Kolor skóry miał być zgodny z miejscem narodzin Jezusa: ciemny i brązowy. Wszystkie włosy na głowie, rzęsy i brwi zostały umieszczone jeden po drugim. Repliki odzieży i akcesoriów zostały wykonane na podstawie oryginalnych ubrań z czasów Jezusa – opisuje Walt Wizard.

Zobacz na zdjęciach efekt pracy Walta Wizarda:

„On jest zawsze obecny”

Walt Wizard ma 45 lat i jest katolikiem. Studiował w kolegium księży jezuitów La Immaculada. Jest także inżynierem przemysłowym na Uniwersytecie w Limie. Sam uważa się za hiperrealistycznego artystę samouka.

W sierpniu 2020 r.Wizard zyskał rozgłos dzięki podobnej rekonstrukcji patronki Peru, św. Róży z Limy. Jak mówi, chce, żeby tworzona przez niego sztuka prowadziła ludzi na ścieżki wiary.

– Współcześnie przy tak wielu wysokiej jakości obrazach trudno jest zaimponować. Hiperrealistyczna sztuka robi wrażenie i pozwala na emocjonalną więź. Chciałem więc zaktualizować wizerunek Chrystusa, odtworzyć go w historycznie dokładny sposób – tłumaczy artysta. – Jezus ma otwarte ramiona, jakby zapraszał nas do pójścia za Nim. On jest zawsze obecny – podsumowuje.

Tags:
Ameryka Południowacałun turyńskisztuka
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail