Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 07/06/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Pracowali m.in. nad Całunem Turyńskim. Kim są łowcy fałszywych cudów?

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
Dwóch mężczyzn ogląda Całun Turyński

MARCO BERTORELLO / AFP

Isabella H. de Carvalho - Agencja I.Media - 19.12.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu między innymi: kim są łowcy fałszywych cudów?; jaką doktrynę nauki wiary obierze papież Franciszek?; znany ksiądz z USA suspendowany.

Poniedziałek, 19 grudnia 2022 r.

1. Kim są łowcy fałszywych cudów?
2. Jaką doktrynę nauki wiary obierze Ojciec Święty?
3. Znany ksiądz z USA suspendowany.
4. Papież Franciszek wśród najstarszych następców św. Piotra.
5. Stolica Apostolska stoi przed „chińskim dylematem”.

1Kim są łowcy fałszywych cudów?

Włoski Komitet Badania Roszczeń Pseudonaukowych (wł. CICAP) powstał przeszło 30 lat temu jako organizacja szukająca naukowego wytłumaczenia dla domniemanych zjawisk paranormalnych i nadprzyrodzonych. Wśród wielu innych przypadków członkowie stowarzyszenia badają również doniesienia osadzone w kontekście religijnym. Dotyczą one najczęściej płaczących bądź krwawiących figurek i obrazów. Zrzeszeni w CICAP naukowcy pochylili się też m.in. nad tajemnicą Całunu Turyńskiego.

Wyjaśnienia zjawisk, którym przyglądają się członkowie Komitetu, są najczęściej prozaiczne. Jako łzy płynące z figur świętych bywają interpretowane typowe zawilgocenia w niewietrzonych pomieszczeniach czy rozpuszczający się klej, którym mocowano elementy figury. Zdarzają się też jednak oszustwa dokonywane z premedytacją. W chwili obecnej CICAP zajmuje się badaniami nad rzekomo płaczącą figurą Chrystusa z wioski Stupinigi.

Szczególny rozgłos stowarzyszenie zdobyło w roku 2009. Jego członek, chemik Luigi Garlaschelli, ogłosił wówczas, iż udało mu się zreprodukować Całun Turyński jedynie przy użyciu technik znanych w średniowieczu. Do odtworzenia plam krwi na płótnie zastosował on barwnik ochrowy. Rezultaty te stoją w sprzeczności z wynikami innych badań, które potwierdziły obecność w materiale śladów krwi o grupie AB, szczególnie popularnej właśnie na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego.

La Stampa„, Włochy

2Jaką doktrynę nauki wiary obierze Ojciec Święty?

Blog „Monday Vatican” komentuje pogłoski, jakoby nowym prefektem Dykasterii Nauki Wiary miał zostać niemiecki duchowny, bp Heiner Wilmer SCJ. Pod wrażeniem predyspozycji intelektualnych hierarchy pozostawać ma sam papież Franciszek.

Kandydatura ta wzbudzać ma jednak kontrowersje w łonie samego Kościoła. Bp Wilmer pozostaje bowiem orędownikiem myśli byłego kapłana i psychoterapeuty Eugene’a Drewermanna. Drewermann, który w 2005 r. dokonał apostazji, podważa sens istnienia instytucji Kościoła, celibatu kapłańskiego, a nawet kwestionuje wartość historyczną Biblii.

Zdaniem watykanisty Andrei Gagliarducciego nominacja dla bp. Wilmera oznaczać będzie zerwanie z tradycją nauczania, jakiej ramy wyznaczyli św. Jan Paweł II i Benedykt XVI. Prawdopodobnie da też ona zielone światło inicjatorom tzw. niemieckiej drogi synodalnej dla wygłaszania nowych, radykalnych postulatów w kwestii celibatu czy nauczania o seksualności.

Monday Vatican„, Włochy (jęz. angielski)

3Poza tym w przeglądzie prasy:

  • Znany ze swej aktywności pro-life i otwartego poparcia wobec Donalda Trumpa amerykański duchowny ks. Frank Pavone został suspendowany. Przyczyną decyzji były jego „bluźniercze wypowiedzi w mediach społecznościowych”. Kapłan był wielokrotnie wcześniej napominany przez swojego biskupa (Associated Press, USA).
  • Ukończywszy w sobotę (17.12) 86 lat Franciszek stał się szóstym tak długowiecznym papieżem w ostatnim tysiącleciu (dane dla wcześniejszych stuleci są fragmentaryczne). Jak zauważa watykanista John Allen, plotki o jego rezygnacji znacząco jednak przycichły. Sam Ojciec Święty przygotował zaś na nadchodzące dwa lata ambitny program, obejmujący m.in. wizytę w Afryce, reformę Caritasu czy kontynuację synodu o synodalności (Crux, USA).
  • Hiszpański dziennik „La Vanguardia” zauważa, iż Stolica Apostolska znalazła się w rozkroku, jeśli chodzi o swoją politykę względem Chin. Nie jest bowiem w stanie jednocześnie zatroszczyć się zarówno o wiernych Kościoła państwowego, jak i Kościoła podziemnego („La Vanguardia„, Hiszpania).

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei

Należysz już do naszej Wspólnoty?

Uczestnictwo we Wspólnocie Aletei jest darmowe!
Możesz w każdej chwili z niego zrezygnować,
ale mamy nadzieję, że z nami zostaniesz

Zobacz, co zyskasz:

Aucun engagement : vous pouvez résilier à tout moment

1.

Możliwość wysłania intencji do 550 klasztorów, które otoczą Cię modlitwą!

2.

Dostęp do specjalnych treści i spotkań online tylko dla członków Wspólnoty

3.

Przegląd międzynarodowej prasy przygotowany przez watykańskich dziennikarzy

4.

Specjalny newsletter „List z Watykanu”

5.

Możliwość komentowania – Twoje zdanie jest dla nas ważne!

6.

Reklamy ograniczone tylko do partnerów Aletei

Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Tags:
ALE prasówkacałun turyńskicudmediaWspólnota Aletei
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail