Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 16/07/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Zamordowany chrześcijanin, uzbrojone straże w kościołach. W tym kraju Wielki Tydzień mija pod znakiem przemocy

Pakistańscy chrześcijanie podczas obchodów Niedzieli Palmowej w kościele świętego Antoniego w Lahore

ARIF ALI/AFP/East News

Katolicka Agencja Informacyjna - 05.04.23

„Obchodzenie chrześcijańskich świąt «w cieniu broni» stało się normą. (...) W naszej prowincji obowiązuje niekończący się alarm bezpieczeństwa” – mówi ks. Tariq Mehmood, proboszcz kościoła pw. św. Jana Vianneya w Peszawarze.

Po zamordowaniu chrześcijanina w przeddzień Niedzieli Palmowej, pakistańska policja na początku Wielkiego Tygodnia zwiększyła ochronę kościołów w mieście Peszawar. W minioną sobotę nieznany napastnik zastrzelił chrześcijańskiego pracownika sanitarnego.

„Obchodzenie chrześcijańskich świąt «w cieniu broni» stało się normą. (…) W naszej prowincji obowiązuje niekończący się alarm bezpieczeństwa. Policja prosi nas o podjęcie środków ostrożności przed jakimkolwiek zgromadzeniem” – mówi w rozmowie z serwisem UCA News ks. Tariq Mehmood, proboszcz kościoła pw. św. Jana Vianneya w Peszawarze.

Los chrześcijan w twierdzy dżihadystów

Niespokojna prowincja Chajber Pasztunchwa w północno-zachodnim Pakistanie, granicząca z rządzonym przez talibów Afganistanem, od dawna uważana jest za twierdzę radykalnych islamskich grup terrorystycznych. W prowincji i jej stolicy Peszawarze dochodzi do powtarzających się ataków na mniejszości chrześcijańskie, sikhijskie i hinduistyczne, a także na mniejszości islamskie – szyitów i członków ruchu Ahmadija, ale także sunnitów. W styczniu ponad 80 osób zginęło w samobójczym ataku na sunnicki meczet w Peszawarze. Budynek świątyni znajdował się w rozległym kompleksie siedziby policji.

Pakistańscy chrześcijanie podczas obchodów Niedzieli Palmowej w kościele świętego Antoniego w Lahore
Pakistańscy chrześcijanie podczas obchodów Niedzieli Palmowej w kościele św. Antoniego w Lahore

W tym samym miesiącu kościół protestancki Wszystkich Świętych w Peszawarze obchodził pierwszą rocznicę zabójstwa swojego pastora, Williama Siraja, który został zastrzelony przez uzbrojonych motocyklistów w 2022 roku. Podczas Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy wolontariusze ze społeczności chronią kościół wraz z policją – podaje UCA News. W 2013 roku w islamskim ataku samobójczym na kościół Wszystkich Świętych zginęło ponad 120 osób, a 170 zostało rannych.

Liczba ataków dżihadystycznych bojowników na mniejszości religijne gwałtownie wzrosła w całym Pakistanie po zawarciu przez pakistańskich talibów w listopadzie 2022 roku zawieszenia broni z rządem. W piątek w Peszawarze zastrzelono sikha. Pod koniec marca w portowym mieście Karaczi zamordowano zaś hinduskiego okulistę. W obu przypadkach za podejrzanych sprawców uważa się islamistów.

Tags:
IslamPakistanprześladowaniaWielki Tydzień
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail