Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 18/05/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Niezwykła wystawa o męczennikach w Rzymie. Wśród eksponatów m.in. modlitewnik o. Kolbego [GALERIA]

The Memorial of the New Martyrs of the 20th and 21st centuries - Basilica of San Bartolomeo all'Isola

Antoine Mekary | ALETEIA

Redakcja - 27.03.23

Częścią ekspozycji są także m.in. przedmioty należące do polskich franciszkanów zastrzelonych w 1991 r. w Pariacoto czy brewiarz zabitego przez islamistów o. Jacquesa Hamela. Powstanie wystawy stanowi realizację duchowego testamentu św. Jana Pawła II.

W bazylice św. Bartłomieja na rzymskiej Wyspie Tyberyjskiej otwarto w czwartek (23.03) wystawę pt. Wspomnienie nowych męczenników XX i XX wieku. Przedstawia ona sylwetki osób, które w ostatnich dwóch stuleciach oddały swoje życie za wiarę.

Wśród prezentowanych relikwii i związanych z męczennikami przedmiotów znalazły się m.in. modlitewnik św. o. Maksymiliana Marii Kolbego, przedmioty należące do polskich franciszkanów zastrzelonych w 1991 r. w Pariacoto czy bł. ks. Jerzego Popiełuszki, narzędzia św. Karola de Foucaulda, brewiarz zabitego przez islamistów w 2016 r. o. Jacquesa Hamela, stuła po zamordowanym przez mafię w 1993 r. bł. ks. Józefie Puglisim czy katechizmy pozbawionych życia w 2014 r. w Burundi sióstr ksawerianek.

Realizując testament Jana Pawła II

W inaugurującej wystawę uroczystości udział wzięli m.in. arcybiskup Chicago i tytularny bazyliki kard. Blaise Cupich, wikariusz generalny Jego Świątobliwości dla diec. rzymskiej kard. Angelo de Donatis, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro oraz założyciel wspólnoty Sant’Egidio prof. Andrea Riccardi.

„To miejsce pamięci jest dopełnieniem wyboru Jana Pawła II, aby ta bazylika stała się kościołem męczenników XX wieku. Papież Polak znał męczeństwo z bliska i chciał, aby o nim nie zapomniano” – podkreślił prof. Riccardi.

Sekretarz Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych ks. Fabio Fabene zapowiedział zaś powołanie specjalnej komisji dokumentującej historię życia osób zabitych z powodu swojej wiary w XX i XXI wieku.

Zobacz zdjęcia z wystawy: kliknij w galerię!

Męczeństwo chrześcijan trwa na całym świecie

Bazylika św. Bartłomieja powstała pod koniec X wieku z inicjatywy cesarza Ottona III. Świątynia nosiła wówczas wezwania św. Paulina i znanego nam dobrze św. Wojciecha, patrona Polski, Czech i Węgier.

Od 1993 r. przy bazylice funkcjonuje centrala wspólnoty Sant’Egidio, niosącej wsparcie osobom ubogim. W 2000 r. przy okazji obchodów Wielkiego Jubileuszu św. Jan Paweł II wyraził pragnienie, aby świątynia stała się miejscem pamięci męczenników ostatnich dziesięcioleci.

W chwili obecnej w bazylice przechowywanych jest przeszło 100 relikwii męczenników, a także inne pamiątki po ofiarach prześladowań chrześcijan, począwszy od ofiar ludobójstwa Ormian, przez ofiary nazizmu i komunizmu, zabitych na misjach, aż po współczesne ofiary islamskiego terroryzmu.

Tags:
galeria zdjęćmęczennicyprześladowaniaRzym
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail