Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 09/06/2023 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

Wstrząsające widzenie papieża Leona XIII. Rozmowa Jezusa z szatanem

Papież Leon XIII

Wikimedia Commons | domena publiczna

Agnieszka Bugała - 15.02.23

Siedem lat po objawieniach w Gietrzwałdzie papież Leon XIII otrzymał widzenie, które wywołało w nim potężny wstrząs. To po tej wizji ułożył modlitwę-egzorcyzm, w której przyzywał pomocy św. Michała Archanioła. Co zobaczył papież?

Rozmowa Jezusa z szatanem

Był 13 października 1884 r. W czasie dziękczynienia po mszy świętej odprawionej w prywatnej kaplicy papież wpadł w krótką ekstazę. W czasie jej trwania usłyszał – jak utrzymywał – rozmowę Chrystusa z szatanem, która toczyła się tuż przy tabernakulum.

Gardłowym głosem, pełnym złości szatan krzyczał:
– Mogę zniszczyć Twój Kościół!
Jezus łagodnym głosem odpowiedział:
– Potrafisz? Więc próbuj.
Szatan:
– Ale do tego potrzeba mi więcej czasu i władzy!
Jezus:
– Ile czasu i władzy potrzebujesz?
Szatan:
– Od 75 do 100 lat i większą władzę nad tymi, którzy mi służą.
Jezus:
– Będziesz miał ten czas i władzę. Które stulecie wybierasz?
Szatan:
– To nadchodzące [chodziło o XX w. – przyp. red.].
Jezus:
– Więc próbuj, jak potrafisz.

Modlitwa o wstawiennictwo św. Michała Archanioła

Po zakończeniu tej wstrząsającej wizji Leon XIII pobiegł do biura i ułożył modlitwę skierowaną do świętego Michała Archanioła, którą nakazał biskupom i kapłanom odmawiać po mszy świętej. Dziś w wielu kościołach modlitwa ta jest odmawiana po błogosławieństwie. Jej treść jest znana, ale warto ją przypomnieć. Papież Leon XIII napisał:

Święty Michale Archaniele, broń nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

O tradycji odmawiania modlitwy z 1884 r. przypomniał papież Jan Paweł II 24 maja 1987 r., kiedy przybył do sanktuarium św. Michała Archanioła na górze Gargano. „Odmawiajmy zatem także osobiście tę modlitwę, by przyczynić się do odparcia ataków szatana i zwycięstwa Kościoła nad jego wrogami, modlitwa ta posiada moc egzorcyzmu” – mówił papież.

Tags:
demonmodlitwaPapieżśw. Michał Archanioł
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail