Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 25/07/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Gargano. Niezwykła góra poświęcona św. Michałowi Archaniołowi

web3-monte-gargano-saint-michael-archangel-shutterstock

Shutterstock

Anna Gębalska-Berekets - 22.08.17

Ta góra to miejsce, gdzie swoją obecność zaznaczył „strażnik Bożego tronu” i „pogromca Szatana”.

Święty Michał wiele razy objawiał się na ziemi. We Włoszech, na górze Gargano, znajduje się najbardziej znane sanktuarium Archanioła.

Pierwsze objawienie Archanioła Michała

Pierwsze objawienia rozpoczęły się już w V wieku, kiedy to św. Michał Archanioł ukazał się biskupowi Sipontu – Wawrzyńcowi. Szukał on wówczas zagubionego byka. Gdy go w końcu znalazł, okazało się, że stał tuż przy wejściu do groty.

W odczuciu gniewu mężczyzna chciał ugodzić włócznią zwierzę. Jednak strzała w niewytłumaczalny sposób skierowała się w jego stronę. Ukazał się Archanioł, wskazał wówczas na grotę, która ma być jemu poświęcona, gdzie ludzie będą mogli zanosić modlitwy do Boga i gdzie będą mogli zaznać niezwykłej mocy odpuszczenia win.


OBJAWIENIA MARYI W AKITA

Czytaj także:
Światło z tabernakulum, zapach grzechów i mówiąca Maryja. Objawienia z Akita

Drugie objawienie   

Drugi raz św. Michał objawił się, gdy wojska najeźdźcy germańskiego obległy Sipont. Archanioł zapewnił wówczas Wawrzyńca o swojej obecności i pomocy w pogromieniu wrogich wojsk. Mimo trudnej sytuacji okolicznej ludności udało się pokonać nieprzyjaciela.

W dowód wdzięczności za opiekę udano się na górę, by złożyć podziękowanie. Dotrzymując słowa złożonego Archaniołowi, za zgodą Stolicy Apostolskiej, poświęcono jaskinię jako miejsce siedziby św. Michała. Grota nazywana jest także „niebiańską” ze względu na dające się słyszeć śpiewy anielskie i na to, że nie została poświęcona ludzką ręką.

Zwycięstwo nad epidemią i znak św. Michała Archanioła       

Kolejne objawienia miały miejsce w XVII wieku (dokładnie 25 września 1656 roku) podczas trwającej na tamtych terenach epidemii dżumy. Wtedy św. Michał Archanioł ukazał się po raz ostatni. Wówczas biskup włoski Puccinelli modlił się w jaskini o ocalenie ludzi i ochronę przed chorobą, która dziesiątkowała mieszkańców.

Archanioł po raz kolejny nie pozostawił ludzi bez pomocy i zapewnił ich o swoim wstawiennictwie, poświęcając kamyki znajdujące się w jaskini. Powiedział wówczas do duchownego: „Jestem Archanioł Michał. Każdy, kto dotknie kamieni z mojej groty, wyzdrowieje. Pobłogosław kamienie: wykuj na nich znak krzyża i moje imię”. Tak też się stało.

Spotkania u ojca Pio w drodze na górę Gargano

Do tego miejsca wielokrotnie podróżował także i św. Ojciec Pio, bowiem San Giovanni Rotondo, gdzie mieszkał, jest oddalone od góry zaledwie o 20 km. Zdarzało się, że św. ojciec Pio pytał, czy goście byli już w odwiedzinach u św. Michała Archanioła. W przypadku odmownej odpowiedzi polecał pojechać najpierw tam.
Czytaj także:
Modlitwa do św. Michała Archanioła. Dlaczego Jan Paweł II zachęcał do jej odmawiania?

Niebiańska grota     

Wejścia do groty strzegą dwa anioły. Na szczyt góry prowadzą kamienne schody, jest ich 86. Wejście do sanktuarium wybudowanego na górze poprzedza żelazna brama.

W jaskini zachwyca figura św. Michała Archanioła. Posąg pochodzi z XVI wieku i ma 130 cm wysokości. Wykonana jest z białego marmuru. Przedstawia Archanioła w stroju legionisty rzymskiego, u stóp którego leży szatan z twarzą małpy i ogonem węża. W prawej dłoni trzyma miecz. W grocie znajduje się także odcisk stopy Archanioła jako pamiątka po „epizodzie zagubienia byka” (pierwsze objawienie).

Miejsce odwiedzin wielu papieży  

Miejsce to odwiedzali papieże, m.in. św. Gelazy I, Grzegorz X, bł. Urban II, Kalikst II (to on ogłosił św. Michała Archanioła „Księciem i opiekunem całego świata”). Także i Leon XIII, który miał widzenie, po którym napisał znaną do dziś i odmawianą modlitwę do św. Michała Archanioła. 24 maja 1987 roku przybył w to miejsce także i papież Jan Paweł II.

Tajemnicza noc cesarza

Cesarz Henryk II jako jedyny ze świeckich władców otrzymał pozwolenie na spędzenie nocy w grocie. Istniało bowiem przekonanie, że właśnie po zachodzie słońca dokonuje się tam najwięcej cudów.

Rocznica objawień przypada na 8 maja. Ten dzień obchodzony jest co roku niezwykle uroczyście. Drugim dniem obchodzonym podobnie jest 29 września. Wtedy, w roku 493 dokonało się wiele cudów. Również tego dnia Kościół wspomina dwóch pozostałych Archaniołów: Rafała i Gabriela.

Odwiedziny w Polsce

Figura Archanioła w specjalnie przygotowanym samochodzie odwiedziła także i Polskę. Peregrynowała po parafiach w różnych częściach naszego kraju.

Góra Gargano przyciąga ludzi. Gospodarzami tego miejsca są polscy księża ze Zgromadzenia św. Michała Archanioła – michalici, którzy opiekują się tym miejscem od 1996 roku. Świadczą całodzienną opiekę duchową. Na miejscu znajduje się także dom pielgrzyma.

Korzystałam z: Ks. Jan Bogacki CSMA, „Święty Michał na Gargano. Przewodnik po Sanktuarium”, Wydawnictwo „Michael”, Wrocław 2013.
Czytaj także:
5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o archaniołach

Tags:
objawieniaśw. Michał Archanioł
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail