Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 23/06/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Dlaczego obrączkę nosimy na palcu serdecznym? Papież wyjaśnia. 

obrączki ślubne na dłoniach pary młodej

Viktor Gagarin | Shutterstock

Redakcja - 14.02.23

„Palec serdeczny jest również najsłabszym palcem, tym, który najtrudniej się podnosi” – powiedział papież Franciszek. O czym nam to przypomina?

„Zadaj sobie zatem pytanie: do czego służą te moje ręce? Do budowania czy niszczenia, do dawania czy gromadzenia, do miłowania czy nienawidzenia? Widzisz, możesz zacisnąć dłoń i zamknąć ją, staje się pięścią; albo możesz ją otworzyć i oddać do dyspozycji Boga oraz innych ludzi” – powiedział na spotkaniu z młodymi Kongijczykami papież Franciszek. Zachęcił też, by spojrzeli na swoje dłonie, a konkretnie na każdy palec z osobna. Na tej podstawie opowiedział im o pięciu „składnikach przyszłości”.

Serdeczny jest najsłabszy?

Kciuk – jako że znajduje się najbliżej serca – symbolizuje modlitwę. Palec wskazujący – wspólnotę, środkowy – uczciwość, najmniejszy – czynienie siebie małym. A serdeczny?

„Na niego wkłada się obrączki ślubne. Palec serdeczny jest również najsłabszym palcem, tym, który najtrudniej się podnosi. Przypomina nam, że wielkie cele życiowe, przede wszystkim miłość, osiąga się przez słabości, znoje i trudności. Trzeba je przeżywać, mierzyć się z nimi z cierpliwością i zaufaniem, nie obciążając się niepotrzebnymi problemami, takimi jak na przykład przekształcanie symbolicznej wartości posagu w wartość niemal rynkową.

Ale w naszych słabościach, w naszych kryzysach, co jest siłą, która trzyma nas przy życiu? Przebaczenie. Bo przebaczenie oznacza umiejętność rozpoczęcia od nowa. Przebaczenie nie oznacza zapomnienia o przeszłości, ale oznacza brak zgody na to, aby się powtórzyła. Jest zmianą biegu historii. Jest podnoszeniem tych, którzy upadli. Jest pogodzeniem się z myślą, że nikt nie jest doskonały i że nie tylko ja, ale każdy ma prawo zacząć od nowa”.

Tags:
papież Franciszekprzebaczeniewiara
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail