Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 20/06/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Cud narodzin pod gruzami. Poruszające kadry po trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii

Poruszające zdjęcia wykonane po trzęsieniu ziemi w Turcji i w Syrii

fot. @mhdksafa, @CitizenFreePres, | Twitter

Redakcja - 08.02.23

Dziewczynka w momencie odnalezienia w dalszym ciągu była połączona pępowiną ze zmarłą mamą. Zobacz tę i inne poruszające sceny z trwającej akcji ratunkowej.

Poruszającą historię z dotkniętego poniedziałkowym (6.02) trzęsieniem ziemi syryjskiego miasta Dżindajrisopisała telewizja CBS. Ratownicy wydobyli tam przedwczoraj (6.02) spod gruzów noworodka, który urodził się już po zawaleniu się jego domu rodzinnego.

W momencie wydobycia dziewczynka w dalszym ciągu była połączona pępowiną ze zmarłą matką. Niestety, cała jej najbliższa rodzina zginęła w wyniku kataklizmu. Dziecko trafiło do szpitala w złym stanie z objawami hipotermii, a także stłuczeniami i ranami szarpanymi. Jego życiu nie zagraża już jednak niebezpieczeństwo.

Urodzona pod gruzami dziewczynka trafiła do szpitala w Afrinie w prowincji Aleppo
Urodzona pod gruzami dziewczynka trafiła do szpitala w Afrinie w prowincji Aleppo

Historia z Dżindajrisu to niejedyna poruszająca relacja dot. ocalałych z poniedziałkowego kataklizmu. Pracujący w tureckim mieście Besni oddział polskich strażaków HUSAR pochwalił się przed kilkoma godzinami wydobyciem spod gruzów 10. żywej osoby. Wśród ocalonych przez Polaków znalazła się m.in. 4-osobowa rodzina.

Dużym echem odbiła się również fotografia 7-letniej syryjskiej dziewczynki, która, uwięziona wraz z bratem pod gruzami, przez 17 godzin osłaniała go własnym ciałem. Fotografię zamieścił na Twitterze przedstawiciel Organizacji Narodów Zjednoczonych w Syrii Mohammad Safa.

Inna dzielna przysypana dziewczynka, 5-letnia Ayse z tureckiego miasta Kahramanmaras (w pobliżu którego usytuowane było epicentrum wstrząsu), zapytana o swój stan, odpowiada… że nic jej nie jest. Szczególnie porusza zaś uwieczniony na nagraniu moment, w którym, po wydobyciu, dziecko bierze na ręce jego tata.

Mniej szczęścia miała za to 15-letnia Irmak. Za serce chwyta uwieczniona przez fotoreportera AFP fotografia, na której zmarłą i przysypaną wciąż gruzami nastolatkę trzyma za rękę jej ojciec.

Każda kolejna godzina przynosi następne nagrania z bohaterskiej walki ratowników o życie uwięzionych pod gruzami ludzi. Poniżej moment ocalenia 1,5-rocznej Raghad z syryjskiego Azaz. Dziewczynka przeżyła trzęsienie jako jedyna z rodziny:

W kataklizmie prócz tysięcy ofiar i ich domów, ucierpiały również ważne obiekty sakralne. W gruzach legła m.in katedra Zwiastowania w tureckim Iskenderun. Ocalała za to umieszczona przy niej figura Matki Bożej. W syryjskim Aleppo śmierć poniósł zaś proboszcz melchickiej parafii pw. Maryi Dziewicy, Imad Dahe.

Cathedral-of-the-Annunciation-Iskenderun-FACEBOOK.jpg
Katedra Zwiastowania w tureckim mieście Iskenderun po trzęsieniu ziemi z 6.02.2023.

***

W wyniku trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,8 w skali Richtera, jakie ok. godz. 2 w nocy czasu polskiego z niedzieli na poniedziałek (5/6.02) nawiedziło turecko-syryjskie pogranicze, zginęło co najmniej 11 tys. osób (stan na godz. 13.00), kolejnych 50 tys. odniosło obrażenia. Zawaleniu uległo ok. 7 tys. budynków mieszkalnych, w tym liczne wielorodzinne. W regionie w dalszym ciągu odczuwalne są silne wstrząsy wtórne, które utrudniają akcję ratunkową.

Tags:
dziecikatastrofaporódsyriaTurcja
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail