Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 28/05/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Watykański „strażnik doktryny” spotka się z niemieckimi biskupami. Czy jest szansa na ugodę?

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
Biskupi archidiecezji kolońskiej w Watykanie podczas wizyty ad limina niemieckich biskupów: bp Ansgar Puff i kard. Rainer Maria Woelki

Johannes Neudecker / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP

Biskupi archidiecezji kolońskiej w Watykanie podczas wizyty ad limina niemieckich biskupów: bp Ansgar Puff i kard. Rainer Maria Woelki

Isabella H. de Carvalho - Agencja I.Media - 14.11.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu między innymi: "strażnik doktryny" spotka się z niemieckimi biskupami; katedra w Doha otwarta dla kibiców; jak Franciszek walczy z seksprzestępstwami?

Poniedziałek, 14 listopada 2022 r.

1. Watykański „strażnik doktryny” spotka się z niemieckimi biskupami.
2. Katedra w Doha otwarta dla kibiców.
3. Jak Franciszek walczy z seksprzestępstwami w Kościele?
4. Watykan i Harvard poszukują „klucza do szczęścia”.
5. Groźne sekty działają w Ameryce Południowej.

1Watykański „strażnik doktryny” spotka się z niemieckimi biskupami

Sekretarz Sekcji Doktrynalnej Dykasterii Nauki Wiary ks. Armando Matteo napisał artykuł dla hiszpańskiego magazynu „Alfa y Omega”. Rozważania jego dotyczą nadchodzącej wizyty ad limina, z jaką niedługo przybędą do Watykanu biskupi z Niemiec.

W ostatnich latach niemieccy hierarchowie podejmowali wielokrotnie próby zliberalizowania nauczania Kościoła m.in. w takich kwestiach, jak moralność seksualna, celibat duchowieństwa czy kapłaństwo kobiet. Do starań tych Dykasteria Nauki Wiary podchodziła na ogół w sposób krytyczny.

Ks. Matteo wyraża nadzieję, iż nadchodzące spotkanie pozytywnie wpłynie na relacje niemieckiego episkopatu ze Stolicą Apostolską. Wskazuje jednocześnie, iż jako największe wyzwania Kościoła w Niemczech postrzegać należy brak powołań kapłańskich i wciąż daleki od zakończenia proces oczyszczania wspólnoty po skandalach przestępstw seksualnych.

Duchowny podkreśla przy tym, że ewangelizacja zakłada „dialog ze światem”, a opór wobec zmian w Kościele „niszczy go”. Ubolewa też nad tym, że mentalność wielu duchownych zatrzymała się na latach 80′. Tymczasem ówczesna forma chrześcijaństwa nie przystaje do obecnej rzeczywistości.

Alfa y Omega„, Hiszpania

2Katedra w Doha otwarta dla kibiców.

Tydzień po historycznej podróży papieża Franciszka do Bahrajnu administrator apostolski wikariatu Arabii Północnej, bp Paul Hinder, udzielił wywiadu włoskiej agencji informacyjnej SIR. Duchowny docenił w nim odwagę Ojca Świętego w zajęciu stanowiska w kwestiach dotyczących praw człowieka i wolności religijnej.

Duchowny poruszył również wątek nadchodzących mistrzostw świata w piłce nożnej w Katarze. Podkreślił, że jedyna katolicka świątynia w tym kraju, katedra w Doha, pozostanie otwarta przez cały czas trwania zawodów. Bp Hinder dostrzega w tym akcie „okazję do okazania braterstwa i i przyjaźni”. Jednocześnie wezwał on kibiców do „poszanowania lokalnej kultury”.

Zapytany o kwestię praw człowieka w Katarze hierarcha wskazał na wielki postęp, jakiego dokonał ten kraj. „Jeszcze 25 lat temu w Katarze nie mieliśmy kościoła. Byli tacy, którzy rzucali kamieniami w chrześcijan gromadzących się na modlitwie i sprawowaniu sakramentów” – podkreślił.

SIR, Włochy

3Poza tym w przeglądzie prasy:

  • Zdaniem dziennika „Washington Post” papież Franciszek wydaje się wahać w kwestii podjęcia radykalnych kroków w walce z przestępstwami seksualnymi w Kościele („Washington Post„, USA).
  • Stolica Apostolska i Uniwersytet Harvardzki zorganizowali wspólny panel naukowy poświęcony ludzkiemu dążenia do szczęścia i dobrobytu („News Day„, Francja).
  • Peruwiański episkopat ostrzega przed pięcioma popularnymi tam wspólnotami, podszywającymi się pod przynależność do Kościoła katolickiego. Sprawowane w nich „sakramenty” pozostają nieważne, a udział w spotkaniach ruchów wiąże się z ryzykiem ulegnięcia psychomanipulacji (ACI Prensa, Hiszpania).

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei

Należysz już do naszej Wspólnoty?

Uczestnictwo we Wspólnocie Aletei jest darmowe!
Możesz w każdej chwili z niego zrezygnować,
ale mamy nadzieję, że z nami zostaniesz

Zobacz, co zyskasz:

Aucun engagement : vous pouvez résilier à tout moment

1.

Możliwość wysłania intencji do 550 klasztorów, które otoczą Cię modlitwą!

2.

Dostęp do specjalnych treści i spotkań online tylko dla członków Wspólnoty

3.

Przegląd międzynarodowej prasy przygotowany przez watykańskich dziennikarzy

4.

Specjalny newsletter „List z Watykanu”

5.

Możliwość komentowania – Twoje zdanie jest dla nas ważne!

6.

Reklamy ograniczone tylko do partnerów Aletei

Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Tags:
ALE prasówkamedianauka KościołaNiemcyWspólnota Aletei
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail