Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 21/06/2024 |
Aleteia logo
Dobre historie
separateurCreated with Sketch.

Jak książki pomagają małym uchodźcom? „Mają moc łagodzenia traumy”

Fundacja Powszechnego Czytania przekazuje książki dzieciom, które uciekły z Ukrainy

Fundacja Powszechnego Czytania, fot. Oksana Leonowa

Beata Dązbłaż - 15.12.22

Książki mają moc łagodzenia objawów stresu i traumy. Jak wskazują badania, nawet sześć minut czytania potrafi obniżyć poziom stresu aż o 60 procent – mówi Katarzyna Konopka z Fundacji Powszechnego Czytania. 

Do uwolnienia supermocy dobra zachęca w tym czasie Fundacja Powszechnego Czytania. „Są wśród nas ci, dla których przedświąteczny czas jest szczególnie trudny: uchodźcy, którzy te święta spędzą z dala od swych domów i w trosce o najbliższych. Podarujmy ich dzieciom chwilę wytchnienia, ciepła i dobra z książką. #UwolnijSupermocDobra. Podaruj książkę” – pisze w mediach społecznościowych Maria Deskur, szefowa Fundacji.

Książka łagodzi stres

– Stale wysyłamy książki do ośrodków i miejsc, gdzie przebywają uchodźcy. Docieramy też do rodzin, które są pod opieką miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz do domów dziecka, gdzie potrzeby są bardzo duże i zakup książek jawi się jako cel mniej ważny, niekonieczny. A jest zupełnie odwrotnie. Książki mają moc łagodzenia objawów stresu i traumy. Jak wskazują badania, nawet sześć minut czytania potrafi obniżyć poziom stresu aż o sześćdziesiąt procent – mówi Katarzyna Konopka z Fundacji Powszechnego Czytania. 

Podkreśla, że książki i czytanie odgrywają ogromną rolę w niwelowaniu różnic społecznych. – Czytanie dla przyjemności ma większe znaczenie w osiąganiu sukcesu edukacyjnego dzieci niż ich pochodzenie socjoekonomiczne. Dlatego staramy się, by książki dotarły szczególnie do tych miejsc, gdzie ich brakuje. Znamy supermoc książek i dlatego chcemy ją wykorzystać dla ratowania dzieci – dodaje.

Fundacja Powszechnego Czytania przekazuje książki dzieciom, które uciekły z Ukrainy

Stałe wsparcie

Akcja #UwolnijSupermocDobra potrwa do 22 grudnia, ale działania fundacji można wspierać stale: albo poprzez wolontariat, albo przekazanie książek lub wpłatę na projekty Fundacji. – Nawet drobna kwota przy skali zaangażowania wielu ludzi może zdziałać ogrom dobra i dać szansę wielu dzieciom – przekonuje Katarzyna Konopka. – Zbiórka nadal trwa, więc trudno ją podsumować w tym momencie, ale już teraz wiemy, że uda nam się wysłać książki do kilku domów dziecka i przygotować około stu paczek dla rodzin uchodźców – dodaje.

Do fundacji zgłaszają się instytucje, organizacje pozarządowe i wolontariusze, którzy organizują pomoc dla uchodźców. – Z wieloma z nich nadal utrzymujemy kontakt i stale wspieramy ich w miarę możliwości. Książki wysyłamy również do bibliotek szkolnych, do miejsc, do których uczęszczają dzieci uchodźców. Placówki i osoby indywidualne zgłaszają się do nas z prośbą o wsparcie. Zawsze staramy się na takie prośby odpowiadać i wysyłać paczki z książkami – mówi Katarzyna Konopka.

Fundacja Powszechnego Czytania przekazuje książki dzieciom, które uciekły z Ukrainy

– Przekazując darowiznę, otrzymasz mailowo kartkę z naszą świąteczną grafiką. Wydrukuj ją i dołącz do prezentów dla swoich bliskich. Podnieś wartość swojego prezentu o dobro, którym podzielicie się z potrzebującymi dziećmi – zachęca Fundacja.

Czytanie rządzi

Fundacja Powszechnego Czytania od 2018 r. zabiega o podniesienie poziomu czytelnictwa w Polsce i dostarczanie książek tam, gdzie ich brakuje. #UwolnijSupermocDobra jest kontynuacją i rozszerzeniem akcji #KsiążkaChroni, którą Fundacja prowadzi od wybuchu wojny w Ukrainie. – Ogłosiliśmy zbiórkę funduszy na zakup i dystrybucję książek, odezwaliśmy się również do wydawców i dystrybutorów, którzy bardzo licznie odpowiedzieli na naszą prośbę. Udało nam się zebrać i rozdystrybuować ponad sto sześćdziesiąt tysięcy książek oraz przekazać pomoc wydawcom ukraińskim w wysokości stu pięćdziesięciu tysięcy dolarów – mówi Katarzyna Konopka. 

Fundacja Powszechnego Czytania przekazuje książki dzieciom, które uciekły z Ukrainy

Fundacja prowadziła też program „Książka na receptę. Recepta na sukces”, który polegał na rekomendowaniu i rozdawaniu książek podczas wizyt w gabinetach pediatrycznych. W 2020 roku, w dniu zamknięcia szkół z powodu lockdownu, Fundacja stworzyła kampanię #TerazCzasNaCzytanie, namawiając rodziców do odrywania dzieci od ekranów. W 2021 roku opublikowała pierwszy polski poradnik upowszechniania czytania Supermoc książek oraz Supermoc książek w przedszkolu. We współpracy z Unią Metropolii Polskich wystartowała z ogólnopolską kampanią #CzytanieRządzi, w której wzięli udział zarówno samorządowcy, jak i autorytety z różnych dziedzin życia społecznego i osoby znane w lokalnych środowiskach.

Tags:
książkaUchodźcyUkraina
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail