Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 20/05/2024 |
Aleteia logo
Dobre historie
separateurCreated with Sketch.

Chłopiec z Ukrainy pisze list do św. Mikołaja i prosi o pewną supermoc!

ukraiński chłopiec wygląda przez okno pociągu ewakuacyjnego

ANATOLII STEPANOV/AFP/East News

Anna Gębalska-Berekets - 06.12.22

Ukraiński chłopiec o imieniu Igor napisał wzruszający list do św. Mikołaja. Prosi w nim nie o prezent dla siebie, ale dla żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy.

Dzieci z Ukrainy cierpią z powodu działań wojsk rosyjskich na terenie ich niepodległego państwa. Wojna dotyka najmłodszych bezpośrednio: rakiety niszczą ich domy, a żołnierze wrogiego mocarstwa zabijają ich rodziców. Nie ma dokładnych statystyk dotyczących tego, ile dokładnie dzieci straciło ojca lub matkę.

Psychologowie mówią, że trauma tych wydarzeń prawdopodobnie pozostanie w ich psychice przez całe dorosłe życie. Są dzieci, które wyrażają swoje emocje poprzez płacz, inne zaś milczą, nie mówiąc głośno o tym, co przeżywają.  W czasie wojny miliony maluchów znalazło się w schronach, setki tysięcy z nich opuściło swoje mieszkania w poszukiwaniu tymczasowego bezpieczeństwa. Tęsknią jednak za domem, pragną spotkać się z krewnymi i chcieliby świąteczny czas spędzić wspólnie z rodziną.

Na jednym z ukraińskich forów internetowych specjaliści tłumaczą, że z powodu ciągłego napięcia, niezrozumienia, czego mogą się spodziewać jutro, najmłodsi Ukraińcy chcą zostać wysłuchani. Są tacy, którzy swoje marzenia postanowili wyrazić pisemnie, np. w formie listu.

„Supermoc” dla Sił Zbrojnych Ukrainy

Mały Igor napisał do św. Mikołaja liścik, w którym opisał, że kiedyś chciał dostać w prezencie rower. Teraz dziecko pragnie, aby wszyscy ukraińscy żołnierze otrzymali specjalną zbroję i by wszyscy wrócili do domu żywi. Zdjęcie notatki zostało udostępnione na  Facebookowym profilu Air Command East (Dowództwo Powietrzne „Wschód”).

Z kontekstu listu wynika, że Igor musiał opuścić dom z powodu wojny. Chłopiec wspomina, że św. Mikołaj może mieć obecnie kłopoty, aby go znaleźć.

„Święty Mikołaju! W tym roku chciałbym poprosić o rower, ale teraz nie mieszkam w domu i ty na pewno mnie nie znajdziesz. Dlatego proszę o supermoc dla ZSU. Podaruj wszystkim wojownikom (1000-krotną) zbroję, by wszyscy powrócili do domu żywi. Supermoc niewidzialności, by wróg nie mógł ich widzieć. Nieskończony zapas broni, amunicji i żywności, aby Ukraińcy nigdy nie byli głodni i mieli ciepłą zimę. To jest wszystko, co potrzebne jest w tym roku. Dziękuję. Chwała Ukrainie. Od Igora” – czytamy.

Prośby o zakończenie wojny

Okazuje się, że Igor nie jest jedynym dzieckiem, które w tym roku prosi nie o słodycze czy zabawki, ale o coś zupełnie innego.

Pewna kobieta z Charkowa podzieliła się w mediach społecznościowych listem do św. Mikołaja napisanym przez jej 7-letniego syna Światosława. Jedno ze słów pokryte jest sercami. Dziecko przebywające w mieście bezlitośnie ostrzeliwanym przez wojska rosyjskie, wskazało konkretny kierunek, w którym Putin powinien iść. Prosi także o zakończenie wojny.

Listy od małych patriotów poruszyły serca internautów.

„Panie, jakie są nasze dzieci. Przeczytałam ten list i po prostu się popłakałam. Nie ma słów, aby wyrazić, jak jesteśmy dumni z naszych małych patriotów”; „Chwała Bohaterom!”; „Niech się spełnią dobre życzenia dzieci” – to tylko niektóre z komentarzy.

Źródła: news.obozrevatel.com; soc.obozrevatel.com; unn.com.ua; Повітряне командування „Схід”/Facebook,  Що там?/Facebook.

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail