Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 07/06/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Aby horror wojny nie pochłonął mikołajek. Zagraniczni dziennikarze odwiedzili przemyski dom dla uchodźców

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
Rodzina uchodźców w Domu Matki i Dziecka Caritas w Przemyślu

Caritas Archidiecezji Przemyskiej

Isabella H. de Carvalho - Agencja I.Media - 08.12.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu między innymi: zagraniczni dziennikarze w przemyskim domu dla uchodźców; co świat sądzi o tzw. niemieckiej drodze synodalnej?; mafia z Maryją na ustach?

Czwartek, 8 grudnia 2022 r.

1. Zagraniczni dziennikarze w przemyskim domu dla uchodźców.
2. Co świat sądzi o tzw. niemieckiej drodze synodalnej?
3. Dlaczego sycylijska mafia tak chętnie powołuje się na Maryję?
4. 30. rocznica wydania aktualnego Katechizmu.
5. Peruwiański kardynał apeluje o spokój po próbie zamachu stanu.

1Zagraniczni dziennikarze w przemyskim domu dla uchodźców

Stolica Apostolska zorganizowała we wtorek (6.12) odwiedziny grupy zagranicznych dziennikarzy w prowadzonym przez Caritas domu dla ukraińskich uchodźców w Przemyślu. Uczestnicy wizyty przygotowali drobne, mikołajkowe upominki dla przebywających w placówce maluchów.

Jedna spośród mieszkanek ośrodka, z którymi udało się porozmawiać mediom, to Tatiana, która uciekła do Polski z 7-letnim synem i 14-letnią córką. Jej dom w Zaporożu został zniszczony przez bombę. Mąż kobiety pozostał na Ukrainie, by toczyć walkę z najeźdźcą, ona zaś od pewnego czasu zmaga się z chorobą nowotworową.

Pytana o nadzieje dla swojego kraju, Tatiana odpowiada: „Zwycięstwo. Nie militarne, ale zwycięstwo cywilizowanego, demokratycznego świata. Zwycięstwo cywilizacji, a nie okrucieństwa”.

W prowadzonym przez Caritas przemyskim Domu Matki i Dziecka mieszka obecnie 7 rodzin z Ukrainy, łącznie 22 osoby. Od momentu rosyjskiej inwazji przewinęło się ich jednak o wiele więcej. Najmłodsza z obecnych mieszkanek placówki ma niespełna roczek.

Vatican News, Watykan (jęz. włoski)

2Co świat sądzi o tzw. niemieckiej drodze synodalnej?

Niemieccy biskupi zlecili jednemu z instytutów badawczych przeprowadzenie ankiety dotyczącej postrzegania propozycji tzw. niemieckiej drogi synodalnej przez wiernych z innych krajów. W badaniu pytano o stosunek respondentów do zagadnień pogrupowanych w cztery bloki tematyczne: podziału władzy w Kościele, celibatu księży, udzielania święceń kapłańskich kobietom i otwarcia na rozwiedzionych oraz homoseksualistów.

Wyniki sondażu ujawniły istniejącą wśród światowych katolików polaryzację w ww. kwestiach. Największa część ankietowanych (62,9%) zgodziła się ze stwierdzeniem, że w Kościele powinien istnieć lepszy model podziału władzy. Najmniejszym poparciem (42%) cieszył się zaś postulat udzielania święceń kobietom. Autorzy badania zastrzegają jednak, że z uwagi na niewielką próbę (499 ankiet), nie może być ono uważane za w pełni miarodajne.

DBK, Niemcy

3Poza tym w przeglądzie prasy:

  • 10 grudnia we francuskiej telewizji będzie miał swoją premierę film dokumentalny pt. Bóg mafii. Jego autorzy opowiadają o związkach między sycylijskimi gangsterami a częścią duchowieństwa. Poruszają również wątek wykorzystywanej przez mafiozów symboliki religijnej, w tym w szczególności – maryjnej („Le Figaro„, Francja).
  • 30 lat temu światło dzienne ujrzała obowiązująca wersja Katechizmu Kościoła Katolickiego. Media watykańskie przypominają z tej okazji historię powstawania tego dokumentu (Vatican News, Watykan, jęz. włoski).
  • Kard. Pedro Barreto wzywa Peruwiańczyków do zachowania spokoju po nieudanej próbie zamachu stanu w tym kraju (Religion Digital, Hiszpania).

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei

Należysz już do naszej Wspólnoty?

Uczestnictwo we Wspólnocie Aletei jest darmowe!
Możesz w każdej chwili z niego zrezygnować,
ale mamy nadzieję, że z nami zostaniesz

Zobacz, co zyskasz:

Aucun engagement : vous pouvez résilier à tout moment

1.

Możliwość wysłania intencji do 550 klasztorów, które otoczą Cię modlitwą!

2.

Dostęp do specjalnych treści i spotkań online tylko dla członków Wspólnoty

3.

Przegląd międzynarodowej prasy przygotowany przez watykańskich dziennikarzy

4.

Specjalny newsletter „List z Watykanu”

5.

Możliwość komentowania – Twoje zdanie jest dla nas ważne!

6.

Reklamy ograniczone tylko do partnerów Aletei

Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Tags:
ALE prasówkamediaUkrainawojnaWspólnota Aletei
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail