Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 25/07/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Pomóżmy, nim nadejdą mrozy. Zakonnice z Ukrainy proszą o pomoc

Siostry Wcielonego Słowa budują świątynię w Bursztynie na Ukrainie

fot. Zrzutka.pl

Katolicka Agencja Informacyjna - 14.11.22

Siostry Wcielonego Słowa to jedno z najbardziej dynamicznie rozwijających się zgromadzeń na Ukrainie. Zakonnice przyjmują uchodźców, prowadzą Domy Miłosierdzia dla potrzebujących oraz szeroką akcję ewangelizacyjną młodzieży.

Siostry Wcielonego Słowa działają w wielu miastach Ukrainy. W Bursztynie na zachodzie kraju wznoszą obecnie cerkiew św. Zofii, gdzie trwać będzie nieustanna modlitwa o pokój.

Siostry Służebnice Pana i Dziewicy z Matará należą do powstałej w Argentynie zakonnej rodziny Słowa Wcielonego. Funkcjonuje ona w kilkudziesięciu krajach, skupiając ok. 1,3 tys. sióstr.

Dziś są one jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się zgromadzeń na Ukrainie. Mają tam 12 domów zakonnych, w których mieszka ponad 60 sióstr. Wiele jest też nowych powołań. Zgromadzenie działa w dwóch obrządkach: rzymsko- i greckokatolickim. Na Ukrainie siostry przynależą do Kościoła greckokatolickiego.

Wszystkie siostry to dobrze wykształcone i porwane duchem apostolskim młode kobiety. Nastawione pozostają na inkulturację Ewangelii, szczególnie wśród młodzieży i ludzi najuboższych.

Nim nadejdzie mróz

Klasztor w Bursztynie składa się z części kontemplacyjnej i misyjnej oraz domu rekolekcyjnego pw. św. Jana Pawła II. Powołaniem sióstr kontemplacyjnych jest nieustanne omadlanie działań podejmowanych przez siostry apostolskie. W szczególności zaś modlitwa w intencji odbudowy jedności podzielonego przed wiekami chrześcijaństwa. Mocno angażuje je także modlitwa o pokój i pojednanie, tak potrzebne na Ukrainie.

Drugą część domu w Bursztynie prowadzą siostry misyjne. Działa w nim szkoła katechetyczna oraz dom rekolekcyjny pw. św. Jana Pawła II. Dom ten słynie m.in. z prowadzenia 4-dniowych ćwiczeń ignacjańskich, choć w kościele greckokatolickim, podobnie jak w innych Kościołach wschodnich, praktyka ta pozostaje niemal nieznana.

Siostry budują również w Bursztynie nową cerkiew pw. św. Zofii. Służyć będzie ona zarówno grupom przyjeżdżającym na rekolekcje, jak i całej miejscowej społeczności. Póki co, świątynia nie ma jeszcze dachu, który koniecznie trzeba położyć nim nadejdą deszcze i mrozy. W innym wypadku całej budowli grozi zniszczenie. Pieniądze, o które proszą siostry, służyć będą m.in. opłaceniu prac dekarskich.

Wpłat na rzecz sióstr dokonywać można za pośrednictwem Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej „Salvatti”.

Dziękujemy za szczodrość!

Katolicka Agencja Informacyjna wraz z Pallotyńską Fundacją Misyjną „Salvatti”

Tags:
pomoc charytatywnaUkrainawojnazakonnica
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail