Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 16/06/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Zegarek papieża Franciszka sprzedany za rekordową kwotę! Pieniądze zasilą szczytny cel

montre-pape-francois.jpg

Capture Twitter / Hodinkee

La montre du Pape actuellement en vente aux enchères, présente un style très sobre et loin de tout luxe.

Ricardo Sanches - Karol Wojteczek - 05.12.22

Rynkowa wartość tego modelu przebita została... ponad tysiąckrotnie! A to nie pierwszy tego rodzaju gest ze strony Ojca Świętego...

Fundacja im. Briana LaViolette’a to organizacja powstała na cześć nastoletniego kolekcjonera zegarków z USA, który w 1992 r. zginął w tragicznym wypadku. Jej celem jest zbiórka środków na rzecz zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin, które umożliwią stypendystom kontynuowanie nauki na poziomie uniwersyteckim. W realizowane przez fundację dzieło postanowił włączyć się papież Franciszek.

Przedstawiciele organizacji dotarli do Ojca Świętego dzięki wsparciu ordynariusza diecezji Green Bay, bp. Davida Rickena. Na jedną z przeprowadzanych przez fundację aukcji Franciszek przekazać postanowił swój zegarek marki Swatch. W zakończonej z końcem listopada licytacji przedmiot osiągnął wartość 56 250 dolarów. Jako że rynkowa wartość papieskiego modelu to ok. 55 dolarów, oznacza to, że została ona pobita… ponad tysiąckrotnie! Wynik ten trafi wkrótce do Księgi Rekordów Guinessa. Najdroższy sprzedany dotychczas Swatch kosztował bowiem 45 tys. dolarów.

View this post on Instagram

A post shared by Brian LaViolette Foundation (@brianlaviolettefoundation)

W tym też miejscu wspomnieć trzeba, że to nie pierwszy podarek ze strony obecnego Ojca Świętego, który trafił na aukcję charytatywną. Ofiarowany przez niego przed trzema laty motocykl Harley-Davidson (z autografem!) sprzedany został za 285 tys. dolarów. Kwota tamta sfinansować pomogła remont schroniska dla bezdomnych. Wcześniej jeszcze, w 2017 r., za 715 tys. euro, zlicytowany został podarowany Franciszkowi sportowy samochód Lamborghini Huracan. Pieniądze z jego sprzedaży rozdzielono pomiędzy papieskie dzieła charytatywne. Warto tu dodać, że należące do papieży przedmioty stanowią cenne trofea w gablotach kolekcjonerów. Z tego też tytułu często na aukcjach osiągają one wartość daleko przekraczającą rynkową.

Tags:
papież Franciszekpieniądzepomoc charytatywna
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail