Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 23/06/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Papież do ukraińskiego księdza: Trzeba bronić ojczyzny i modlić się za agresorów, aby Pan ich nawrócił

papież Franciszek zachęca do modlitwy za agresorów podczas wojny na Ukrainie

VATICAN MEDIA / IPA/SIPA/SIPA/East News

Katolicka Agencja Informacyjna - 28.10.22

„Nie widać ran, jakie mają w duszy, ale módlcie się, módlcie się, aby Pan ich nawrócił i aby nadszedł pokój” – zachęcał Franciszek.

Do modlitwy o nawrócenie agresorów zachęcił papież Franciszek podczas spotkania z księżmi i seminarzystami studiującymi w Rzymie. Odbyło się ono 24 października, a zapis papieskich odpowiedzi na zadane mu pytania opublikowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Rola Kościoła podczas wojny

Ksiądz z Ukrainy zapytał Franciszka, jaka jest rola Kościoła i kapłanów na terenach objętych wojną i konfliktami zbrojnymi, szczególnie na Ukrainie. Papież odpowiedział, że Kościół katolicki jest „matką wszystkich narodów”. A gdy dzieci się kłócą, matka cierpi.

Kościół „musi cierpieć w obliczu wojen, bo wojny są zabijaniem dzieci”. Podobnie w czasie wojny na Ukrainie Kościół „musi cierpieć, płakać, modlić się”, a także „pomagać ludziom”, którzy ponieśli jej okrutne konsekwencje, stracili domy, odnieśli rany.

 – Kościół jest matką i jej pierwszą rolą jest być blisko ludzi cierpiących – wskazał papież. Dodał, że taką matką, która również stara się doprowadzić do pokoju, co – jak przyznał – „w tym przypadku nie jest zbyt łatwe”, ale ma wciąż otwarte serce.

Ojczyzny trzeba bronić

– Prawdą jest, że to własna ojczyzna, trzeba jej bronić – podkreślił Franciszek. Ale jednocześnie należy pójść dalej, okazując „miłość bardziej powszechną”. Matka Kościół powinna być „blisko wszystkich” i „wszystkich ofiar”.

Dlatego postawą chrześcijańską jest modlitwa „za agresorów, którzy przychodzą tu, by zniszczyć moją ojczyznę, zabić moich [bliskich]” – zaznaczył Ojciec Święty.

– Twój naród tak bardzo cierpi, wiem o tym, jestem blisko. Ale módlcie się za agresorów, bo oni [też] są, jak wy, ofiarami. Nie widać ran, jakie mają w duszy, ale módlcie się, módlcie się, aby Pan ich nawrócił i aby nadszedł pokój – zachęcił papież.

KAI/ks

Tags:
modlitwapapież FranciszekUkrainawojna
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail