Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 24/06/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

100 tys. paczek żywnościowych od Rycerzy Kolumba dla potrzebujących w Ukrainie

Rycerze Kolumba w Polsce pomagają Ukrainie

Rycerze Kolumba w Polsce | Facebook

Katolicka Agencja Informacyjna - 14.10.22

100 tys. paczek żywnościowych do potrzebujących w Ukrainie wyślą do końca roku Rycerze Kolumba w Polsce. Ich przygotowaniem zajmują się Centra Miłosierdzia, działające w kilku miejscach w kraju. Do tej pory członkowie i przyjaciele organizacji przekazali na Fundusz Solidarności z Ukrainą prawie 20 mln dolarów.

Rycerze Kolumba w Polsce organizują od początku wojny akcje modlitewne w intencji pokoju na Ukrainie, jak również transporty humanitarne. Do końca roku planują wysłać do potrzebujących Ukraińców 100 tysięcy paczek żywnościowych. Są one przygotowywane m.in. w Centrum Miłosierdzia w Radomiu.

Były delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce Andrzej Anasiak podliczył, że do tej pory zostało przygotowanych i wysłanych ok. 40 tys. paczek. Mężczyzna pełni obecnie funkcję koordynatora pomocy dla Ukrainy.

„Nie ustajemy w niesieniu pomocy dla Ukraińców. Wezwał nas do tego papież Franciszek przed świętami wielkanocnymi. Od kwietnia – regularnie – co miesiąc wysyłamy kilka tysięcy paczek. Tylko z samego Radomia wysłaliśmy ich do tej pory 15 tysięcy. Ponadto, w różnych miejscach kraju przygotowywanych jest obecnie 20 tys. paczek” – podsumował Anasiak w audycji Radia Plus Radom.

Paczki będą przygotowywane m.in. w piątek, 14 października, od godz. 16.00 oraz w sobotę, 15 października, od godz. 9.00 w Centrum Miłosierdzia przy parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu. „Zapraszamy wszystkich chętnych do pomocy w pakowaniu. Chcemy wysłać kolejne 3 tys. paczek. Będą one przygotowywane też w Skarżysku-Kamiennej i Opocznie” – zachęca Anasiak.

Mężczyźni wspierający

Zakon Rycerzy Kolumba przez cały czas współpracuje ze swoimi lokalnymi radami w Polsce i Ukrainie, Kościołami rzymskokatolickim i greckokatolickim, a także partnerskimi organizacjami pozarządowymi. Celem współpracy jest zapewnienie tymczasowego schronienia oraz żywności, medykamentów, odzieży i innych niezbędnych środków potrzebującym z Ukrainy.

Rycerze Kolumba organizują transporty żywności i leków na Ukrainę od początku rosyjskiej agresji. Na początku marca przeznaczyli na ten cel 4 mln dolarów. Poinformował o tym przebywający wówczas w Radomiu o. Jonathan Kalisch, dyrektor ds. Kapelanów i Rozwoju Duchowego w Radzie Najwyższej Rycerzy Kolumba.

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 roku ks. Michael McGivney. Duchowny ten w 1882 r. w New Haven w USA zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Rycerze działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn.

W Polsce organizacja obecna jest od 15 lat. Liczy tu niemal 7 tys. członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Krajowym liderem Rycerzy i ich Delegatem Stanowym jest Krzysztof Zuba, a duszpasterzem, Kapelanem Stanowym, metropolita częstochowski, abp Wacław Depo.

Tags:
pomoc charytatywnaUkrainawojna
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail