Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 23/06/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

W środku nocy, w piżamach, do lasu. Wstrząsająca relacja zakonnicy, która uciekła terrorystom

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
grób zamordowanej misjonarki w Mozambiku

Suore Missionarie Comboniane / Facebook

Grób zamordowanej misjonarki s. Marii de Coppi

Isabella H. de Carvalho - Agencja I.Media - 16.09.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu między innymi: relacja zakonnicy, która uciekła terrorystom; ofiara "na tacę" w kryptowalutach?; Węgier kolejnym papieżem?

Piątek, 16 września 2022 r.

1. Relacja zakonnicy, która uciekła terrorystom.
2. Ofiara „na tacę” w kryptowalutach?
3. Węgierski kardynał kolejnym papieżem?
4. Dlaczego przywódca Chin odmówił spotkania z Franciszkiem?
5. Pierwsze sukcesy synodu o synodalności.

1Relacja zakonnicy, która uciekła terrorystom

Był 6 września, godz. 21.00, gdy siostry Maria i Angeles dowiedziały się o ataku islamistów na dwie pobliskie wioski. S. Maria zdążyła jeszcze nagrać swojej siostrzenicy, również komboniance, wiadomość głosową. „Módlcie się za nas, wszyscy uciekają” – powiedziała. Chwilę później za oknem rozległ się huk wystrzału. Ciało 84-letniej s. Marii de Coppi zostało wywleczone na ulicę, a jej misja i pobliski kościół podpalone.

Młodsza od niej o dwa lata s. Angeles Lopez miała więcej szczęścia. Terroryści schwytali ją i związali, ale nie zabili. Wypuszczając ją później, nakazali zakonnicy wyjazd, twierdząc, że nie życzą sobie w Mozambiku chrześcijaństwa. Uwolniona misjonarka ukryła się następnie w lesie z kilkorgiem uczniów z prowadzonej przez kombonianki szkoły. Była chłodna noc, a niektórzy z nich byli jedynie w piżamach.

Katolicka misja w Chipene została całkowicie rozbita. I to w roku, gdy s. Angeles obchodzi 50-lecie swojej posługi w Mozambiku. Jej zamordowana współsiostra spędziła w tym kraju 59 lat… Prócz niej, w masakrze zginęło sześć innych osób, a kilkadziesiąt kolejnych zostało uprowadzonych. Wśród nich uczennice s. Marii i s. Angeles.

Wspominając zabitą papież Franciszek życzył podczas niedzielnego Anioła Pańskiego, by jej świadectwo dodało „siły i odwagi chrześcijanom i całemu narodowi mozambickiemu”. Ojciec Święty odwiedził Mozambik w 2019 r., w ramach pielgrzymki po krajach południowo-wschodniej Afryki.

Alfa y Omega„, Hiszpania

2Ofiara „na tacę” w kryptowalutach?

Katolicy z archidiecezji waszyngtońskiej będą teraz mogli przekazać ofiarę na rzecz swojej wspólnoty za pośrednictwem Bitcoina, Ethereum i wielu innych kryptowalut. Jak podkreśla Joseph Gillmer, dyrektor wykonawczy ds. rozwoju archidiecezji, wdrożenie tego rozwiązania to kolejny krok na rzecz maksymalnego ułatwienia wiernym relacji z ich wspólnotą.

Strona techniczna przedsięwzięcia opracowana została we współpracy ze spółką Engiven, specjalizującą się w świadczeniu usług organizacjom non-profit i wspólnotom religijnym. Jeden z jej założycieli wpadł na pomysł stworzenia podobnego start-upu, gdy okazało się, że nie jest w stanie przekazać darowizny w Bitcoinach Kościołowi, do którego sam przynależy.

Jak podkreślił Gillmer, z uwagi na dużą zmienność rynku kryptowalut, archidecezja planuje spieniężać je zaraz po otrzymaniu. Pewnym kłopotem jest tutaj jedynie weryfikacja tego, czy napływające środki nie pochodzą z działalności niezgodnej z nauczaniem Kościoła. Zdaniem serwisu Crux wdrożone przez waszyngtońską wspólnotę rozwiązanie może wkrótce spotkać się z zainteresowaniem innych diecezji, a nawet… samego Watykanu.

Crux, Watykan (jęz. angielski)

3Poza tym w przeglądzie prasy:

  • Czy Węgier kard. Peter Erdo zostanie następcą Franciszka? (LINK, jęz. angielski);
  • Dlaczego przywódca Chin odmówił spotkania z papieżem? (LINK, jęz. angielski);
  • Pierwsze sukcesy synodu o synodalności (LINK, jęz. angielski).
Przeczytaj ten artykuł
bezpłatnie
Tworząc darmowe konto, uzyskasz dostęp do wszystkich artykułów Aletei bez żadnych ograniczeń. Zdobędziesz również możliwość pisania komentarzy.
Zarestruj się i czytaj za darmo
Masz już konto?

Tags:
AfrykaALE prasówkamediaterroryzmWspólnota Aletei
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail