Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 29/03/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

„Mimo ubóstwa mam dla nich wielki dar”. Terroryści zabili 84-letnią zakonnicę

La-Tenda-Tv-Il-tè-con-i-missionari-Suor-Maria-De-Coppi

La Tenda Tv - Il tè con i missionari / Youtube

J-P Mauro - Karol Wojteczek - 12.09.22

Do zabójstwa kombonianki s. Marii De Coppi doszło 6 września w mieście Chipene w Mozambiku. Prócz niej zginęło 6 innych osób, a kilka kolejnych zostało uprowadzonych. S. De Coppi posługiwała w Afryce przez ostatnie 59 lat...

Sylwetkę zamordowanej zakonnicy przypomniała w obszernym tekście anglojęzyczna edycja Aletei. Posługująca w Mozambiku s. Maria trafiła do tego kraju w 1963 r. Zginęła w wyniku strzału w głowę w rajdzie terrorystycznej bojówki. W przypadku pozostałych sześciu ofiar dżihadyści dokonali dekapitacji.

Rajd na miasteczko Chipene zakończył się również podpaleniem kościoła, szpitala i dwóch szkół w tej miejscowości. Z zaatakowanej placówki misyjnej udało się uciec dwóm innym zakonnicom oraz księdzu.

Do modlitwy za zamordowaną siostrę wezwała sekretarz generalna zgromadzenia kombonianek, s. Enza Carini. „Módlmy się o wieczny odpoczynek naszej Siostry. Z pewnością będzie wstawiała się za ludem Mozambiku i za pokojem w tym kraju, który tak bardzo kochała” – napisała w oświadczeniu s. Carini.

Kondolencje złożył również przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch, kard. Matteo Zuppi. „Wyrażam nadzieję, że ofiara Siostry Marii stanie się ziarnem pokoju i pojednania na ziemi, która po latach stabilności znów jest nękana przez przemoc” – stwierdził duchowny.

Niestrudzona orędowniczka pokoju

W trakcie swojej wieloletniej posługi s. Maria De Coppi dała się poznać jako niestrudzona orędowniczka pokoju w nękanym konfliktami wewnętrznymi Mozambiku. „Jestem częścią tej ziemi i tego ludu, pośród którego żyję” – mówiła w ubiegłorocznym obszernym wywiadzie dla portalu L’Azione.

„Na północy kraju trwa wojna o złoża gazu. Ludzie cierpią i uciekają. W mojej parafii jest 400 rodzin pochodzących ze strefy działań zbrojnych. Potem przyszedł cyklon. Wreszcie w ubiegłym roku nastała długotrwała susza. Dziś w Nampuli panuje skrajna bieda” – relacjonowała.

„Staram się być blisko ludzi, przede wszystkim słuchając tego, co mi mówią. Pomimo ubóstwa materialnego, słuchanie innych pozostaje wielkim darem, jest uznaniem ich godności” – dodawała s. Maria.

Niekończąca się wojna

W rozpętanych przez islamistycznych bojówkarzy pogromach spłonęło w ostatnich dniach kilka wiosek w położonej na północnym wschodzie Mozambiku prowincji Nampula. Część napastników została jednak ujęta w wyniku wojskowej obławy.

Chrześcijanie stanowią ok. 27% z 27-milonowej populacji Mozambiku. Kolejne 33% wyznawców Chrystusa w tym kraju to protestanci i członkowie wspólnot syjonistycznych oraz Kościołów lokalnych.

Muzułmanie, zgromadzeni głównie w północnych prowincjach, stanowią ok. 19% spośród mieszkańców. W ostatnich latach nasiliła się tam aktywność ugrupowań terrorystycznych powiązanych z tzw. Państwem Islamskim. Napięcia potęguje dodatkowo fakt, iż północne tereny kraju obfitują w złoża gazu ziemnego.

Największych spustoszeń dokonała w Mozambiku trwająca przez 15 lat (1977-1992) wojna domowa. W wyniku towarzyszących jej czystek etnicznych życie straciło ok. 100 tys. osób, a kolejne 4 miliony musiało uciekać ze swoich domów.

„Wszyscy tańczyli. Zastanawiałam się, czy to rzeczywistość czy sen. Jeszcze dzień wcześniej partyzanci porywali i zabijali. To był moment, który głęboko mnie poruszył. Poczułam obecność Boga tak, jak odczuwam ją podczas biesiad, tańców, wesel; słowem: gdy jest wielka radość” – wspominała dzień podpisania porozumienia pokojowego s. De Coppi.

Tags:
Afrykaprześladowaniaprzestępstwoterroryzmzakonnica
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail