Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 24/06/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Po 80 latach pomodlił się po raz pierwszy, trzy dni później zmarł. Nawrócenia czasu wojny

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
pacjent na korytarzu szpitala w Ukrainie

WOLFGANG SCHWAN / ANADOLU AGENCY / ANADOLU AGENCY VIA AFP

Camille Dalmas - Agencja I.Media - 31.08.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu: nawrócenia czasu wojny; czy zakaz aborcji to teokracja?; dziedzictwo kard. Lustigera.

Środa, 31 sierpnia 2022 r.

1. Nawrócenia czasu wojny.
2. Czy zakaz aborcji to teokracja?
3. Dziedzictwo kard. Lustigera.

1Nawrócenia czasu wojny

Ordynariusz charkowsko-zaporoski bp Pawło Honczaruk w wywiadzie dla organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie opisał tragiczną sytuację mieszkańców swojego regionu. Mówił m.in. o rozdzielonych przez wojnę rodzinach.

„Poznałem żołnierza, który ze swojego stanowiska na linii frontu widzi przez lornetkę swój dom. Pozostali tam, pod okupacją, jego żona i dwoje dzieci. Ten żołnierz codziennie widzi ich z daleka, ale nie ma z nimi kontaktu. Mówi, że chciałby ich przytulić, ale nie może nawet dać znaku” – opowiada hierarcha.

Duchowny dodaje, że wojna ujawniła w wielu osobach głębokie pragnienie Boga. „W szpitalu odwiedziłem parę, która żyła ze sobą od sześćdziesięciu lat. Modliliśmy się razem, a po wszystkim mąż powiedział, że była to jego pierwsza modlitwa w życiu i napełniła go ona radością. Trzy dni później dowiedziałem się, że zmarł. Jego żona powiedziała mi, że przez te wszystkie lata nigdy nie widziała go tak szczęśliwego. Była bardzo wdzięczna. Człowiek ten przez całe życie był niewierzący, ale na trzy dni przed śmiercią spotkał Boga” – relacjonuje bp Honczaruk.

PKWP, Polska

2Czy zakaz aborcji to teokracja?

Ogromną popularność na platformie iTunes zdobył w ostatnich miesiącach podcast „Biblia w rok” realizowany przez ks. Mike’a Schmitza, znanego w sieci jako Father Mike. Począwszy od stycznia ub.r. odcinki cyklu zostały pobrane łącznie 350 milionów razy, co daje 750 tys. pobrań dziennie! Autor podcastu, 47-letni duszpasterz młodzieży z Duluth (st. Minnesota), ku swojemu zaskoczeniu stał się rozpoznawalnym w całym USA celebrytą.

Każdy odcinek „Biblii w rok” to dwa lub trzy czytania z Pisma Świętego, wzbogacone o krótką medytację o. Mike’a. Całość trwa ok. 20-25 minut. Tym jednak, co szczególnie przyciąga młodych słuchaczy, są zawarte w nagraniach odpowiedzi na trudne, nękające ich pytania.

Jednym z tematów, które rozpaliły odbiorców o. Mike’a w ostatnich tygodniach, jest kwestia anulowania proaborcyjnego orzeczenia Sądu Najwyższego USA w słynnej sprawie Roe vs Wade. Akcentując „wartość wszelkiego życia ludzkiego” duchowny wezwał do konkretnej pomocy wobec matek znajdujących się w trudnej sytuacji i ich dzieci. Jak zaznaczył, walka z aborcją nie może ograniczać się do ustawodawstwa.

O. Mike podkreśla również, że przeciwny jest jakiejkolwiek formie teokracji. Zaletą demokracji jest bowiem prawo głosu dla każdego obywatela, począwszy od osoby głęboko wierzącej, po ateistę. „Nie chcę niczego narzucać. Raczej po prostu przedstawiam zasady, apelując, by ludzie stosowali się do nich najlepiej jak potrafią” – wyjaśnia.

New York Times„, USA

3Dziedzictwo kard. Lustigera

5 sierpnia przypadała piętnasta rocznica śmierci kard. Jeana-Marii Lustigera, wieloletniego arcybiskupa Paryża. Dał się on poznać jako wybitny duszpasterz i wysokiej klasy intelektualista, blisko zaprzyjaźniony z Janem Pawłem II. W zawiązaniu tej przyjaźni pomogły być może jego korzenie – Lustiger pochodził z rodziny polskich Żydów, a jego matka zginęła w Auschwitz.

„W czasach przytłaczających skandali dobrze jest pamiętać o tak wybitnych ludziach Kościoła jak kard. Lustiger. Pozostawił on trwały ślad jako dobroczyńca i wielki eklezjasta” – podkreśla portal Religion Digital. Serwis wspomina również wysoki poziom homilii francuskiego kardynała.

Duchowny postrzegany był przez pewien czas jako potencjalny następca Jana Pawła II na tronie Piotrowym. Na przeszkodzie temu wyborowi stanąć mogła jednak postępująca choroba Lustigera, w wyniku której zaczął on tracić głos. „Uderzające jest to, że choroba uszkodziła struny głosowe «człowieka słów, kazań i ustnych medytacji». Jest w tym pewna tajemnica życia i śmierci” – stwierdza hiszpański portal.

Kard. Lustiger odcisnął swoją posługą głębokie piętno na Kościele, zarówno we Francji, jak i w Watykanie. Zdaniem Religion Digital powołana przez niedawną konstytucję Praedicate Evangelium komisja ds. relacji z judaizmem w ramach Dykasterii ds. Jedności Chrześcijan stanowi dziedzictwo myśli tego francuskiego duchownego.

Religion Digital, Hiszpania

Przeczytaj ten artykuł
bezpłatnie
Tworząc darmowe konto, uzyskasz dostęp do wszystkich artykułów Aletei bez żadnych ograniczeń. Zdobędziesz również możliwość pisania komentarzy.
Zarestruj się i czytaj za darmo
Masz już konto?

Tags:
ALE prasówkamedianawrócenieUkrainawojnaWspólnota Aletei
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail