Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 03/10/2023 |
Aleteia logo
Dobre historie
separateurCreated with Sketch.

Zdobył metę triathlonu. Dokonał tego jako pierwszy Polak z zespołem Downa

Bartosz Matusiewicz podczas treningu

@bartosz_ma_tri | Instagram

Anna Gębalska-Berekets - 24.08.22

Bartosz Matusiewicz ma 24 lata. Na koncie ma z kolei wiele sukcesów sportowych i udział w zawodach pływackich oraz narciarskich. Jest pierwszą osobą z zespołem Downa, która ukończyła triathlon na pełnym olimpijskim dystansie.

Bartosz Matusiewicz ukończył zmagania triathlonowe na dystansie olimpijskim. Jest pierwszą osobą z zespołem Downa, której się to udało. 24-latek interesuje się sportem praktycznie od zawsze. Stawał już na podium Mistrzostw Polski w pływaniu, zdobył też wicemistrzostwo Europy w pływaniu stylem zmiennym.

la suite aprés cette publicité

Triathlonista z zespołem Downa

„W zeszłym roku, w maju, ukończył, jako pierwsza osoba z zespołem Downa, dystans sprinterski” – mówił w programie Dzień dobry TVN Jarosław Matusiewicz, tata zawodnika.

la suite aprés cette publicité

Bartosz lubi aktywnie spędzać wolny czas, ciągle stawia sobie nowe cele. Nie tylko pływa, ale też jeździ na rowerze i na nartach. Przygotowania do zawodów były bardzo intensywne. Harmonogram ćwiczeń pokrzyżowała nieco pandemia, więc młody sportowiec zdecydował się na udział w krótszym biegu. Mężczyzna trenował głównie w domu. Wspierała go rodzina.

la suite aprés cette publicité

Sport zajmuje w życiu Bartosza szczególne miejsce. – Myślę, że każdy z nas potrzebuje takiej przestrzeni, gdzie może być chociaż trochę lepszy od innych i tutaj na pewno synowi się udało. Też ma taką przestrzeń na życie towarzyskie, gdzie może realizować się w przeróżny sposób – mówi o synu Jarosław Matusiewicz. – Sport organizuje mu przyjaciół, sposób życia, sposób odżywiania – podkreślił tata Bartosza.

la suite aprés cette publicité
View this post on Instagram

A post shared by Bartosz Matusiewicz (@bartosz_ma_tri)

„Lubię trenować”

Zawodnik nieraz już udowodnił podczas sportowych zmagań, że ograniczenia są jedynie w głowie, a dzięki pasji i determinacji można pokonać wszelkie przeszkody. Mężczyzna trenuje pływanie od 10 lat, a sam triathlon 2 lata. – Czasami jestem zmęczony, ale lubię trenować. Pływam cztery razy w tygodniu, do tego dwa razy w tygodniu biegam i jeżdżę na rowerze. Bardzo się cieszę ze startu w Warszawie. Najważniejszy jest dla mnie sam udział w zawodach i liczę na wsparcie i doping kibiców – tłumaczył przed startem.

– Jak Bartek się urodził, marzyłem, by zaczął chodzić, a teraz jest triathlonistą – dodał ojciec młodego sportowca.

W ramach zawodów City Handlowy 5150 Warsaw, 24-latek miał do pokonania 1,5 km wpław, 40 km do przejechania na rowerze oraz na koniec – 10 km biegu. Była to jedna z dwóch tras, jakie czekały na uczestników. Wszystko to zajęło Bartoszowi nieco ponad 4 godziny i 12 minut.        

Etap pływacki odbył się w Jeziorze Zegrzyńskim. Stamtąd zawodnicy udali się na szybką i płaską trasę rowerową, która prowadziła m.in. wzdłuż Kanału Żerańskiego, mostem Marii Skłodowskiej-Curie, a następnie obok Cytadeli Warszawskiej i tunelem Wisłostrady. Na triathlonistów czekał także etap biegowy. Finisz odbył się w wyjątkowym otoczeniu Multimedialnego Parku Fontann.

Na trasie towarzyszył zawodnikowi Radosław Bedyński, doświadczony triathlonista i przyjaciel rodziny.

– Sporo ludzi dostrzegło udział Bartka w zawodach triathlonowych – mówił Radosław Bedyński w rozmowie udostępnionej na portalu triathlonlife.pl. – Kilka osób mnie później zaczepiło i mówiło, że mają w rodzinie dzieci z zespołem Downa i Bartek jest dla nich pozytywnym przykładem. Często jest tak, że osoby cierpiące na tę chorobę kojarzą się z otyłością, ograniczeniami ruchowymi, bo prowadzą stacjonarny tryb życia. A tu jest przykład, że można te dzieci pokierować inaczej i to dla nich samych jest wtedy zupełnie inne życie – zaznaczył triathlonista.

Bartosz Matusiewicz
Na planie programu Dzień Dobry TVN: Jarosław i Bartosz Matusiewiczowie

Kolejne wyzwania zawodnika

Bartosz Matusiewicz bez wątpienia ma duszę sportowca i nawet kiedy nie jest w stanie zrealizować swojego celu, to dopinguje innych i potrafi się cieszyć z ich sukcesów.

Niedawno spełnił kolejne swoje marzenie. Wziął udział w Integracyjnych Mistrzostwach Polski Sztafet w Paratriathlonie w Białymstoku. Trenuje też przed 10th World Down Syndrome Swimming Championships w Portugalii, które odbędą się za dwa miesiące.

Źródła: um.warszawa.pl; sport.interia.pl; triathlonlife.pl; dziendobry.tvn.pl; Bartosz Matusiewicz/Instagram.

Tags:
sportzespół Downa
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail