Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 23/06/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

„Mamy za co dziękować Bogu”. Bydgoskie seminarium przechodzi restrukturyzację

Wyższe Seminarium Duchowne w Bydgoszczy

Robson90 | Shutterstock

Katolicka Agencja Informacyjna - 01.07.22

Decyzją bydgoskiego ordynariusza bp. Krzysztofa Włodarczyka alumni z miejscowego seminarium będą od nowego roku akademickiego kontynuować swą formację w Poznaniu. To trzecia w tym roku placówka dla kandydatów na kapłanów poddana restrukturyzacji.

Te Deum na zakończenie roku akademickiego wybrzmiało w Wyższym Seminarium Duchownym im. bł. bp. Michała Kozala w Bydgoszczy. Decyzją ordynariusza uczelnia przechodzi restrukturyzację i zmianę sposobu funkcjonowania. Swoją formację bydgoscy alumni będą kontynuować w Poznaniu. O podjęciu decyzji przesądziły wymogi uniwersyteckie co do liczby studentów na zajęciach oraz zalecenia kongregacji względem liczby kleryków w seminariach.

Bydgoskie seminarium powołał w 2004 r. ówczesny ordynariusz diecezji, bp Jan Tyrawa. Pierwszym rektorem placówki został zaś ks. prof. Wojciech Szukalski. Gościny klerykom użyczyło wówczas w swoim seminarium Zgromadzenie Ducha Świętego. W 2007 r. placówka przeniosła się do budynków przy ul. Grodzkiej, które diecezja otrzymała od władz miasta. Wówczas na wszystkich rocznikach naukę rozpoczęło 57 kleryków. Nad ich rozwojem czuwało zaś pięciu moderatorów.

Czas podziękowań

„Seminarium zaznaczyło się na duchowej i kulturowej mapie Bydgoszczy” – powiedział obecny rektor placówki ks. dr Marcin Puziak, przypominając najważniejsze wydarzenia w historii uczelni. Przez jego mury przeszło łącznie blisko 180 kleryków, 79 z nich zostało księżmi. „Taka jest nasza historia. Mamy za co dziękować Bogu, bo wydarzyło się wiele pięknych rzeczy” – dodał ks. Puziak.

Dziękując rektorowi, który obejmie funkcję proboszcza parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Panigrodzu, bp Krzysztof Włodarczyk przypomniał, że ks. Puziak przepracował w seminarium 15 lat, najwięcej ze wszystkich moderatorów. Przez pierwsze 7 lat pełnił on rolę ojca duchownego dla alumnów, przez kolejne 8 – rektora. Nowym prefektem i opiekunem kleryków został ks. Paweł Białczyk, wyświęcony w 2016 r.

„Przypadło ci trudne doświadczenie prowadzenia seminarium w okolicznościach lawinowego spadku liczby kleryków, a także moderatorów, drastycznych wzrostów wymogów uniwersyteckich i różnych innych trudności” – przyznał ordynariusz.

Pożegnalne spotkanie stało się okazją do podziękowania również wielu innym osobom świeckim i duchownym, które były związane z seminarium. W modlitwie pamiętano również o tych, którzy odeszli do wieczności.

W budynkach przy ul. Grodzkiej nadal swoją siedzibę będą miały: Prymasowski Instytut Kultury Chrześcijańskiej oraz Izba Pamięci Męczenników Diecezji Bydgoskiej. Decyzją bp. Włodarczyka działalność rozpocznie również Centrum Edukacyjno-Formacyjne. Pokieruje nim ks. dr Paweł Hoppe, pełniący do tej pory posługę ojca duchownego w placówce.

Tags:
powołanieseminarium
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail