Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 30/03/2023 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

W Olsztynie nie odbędą się w tym roku święcenia kapłańskie. To pierwsza taka sytuacja od 72 lat

church, altar, empty

Rytis Bernotas | Shutterstock

Redakcja - 10.05.22

Po raz pierwszy od 1950 r. w olsztyńskim Wyższym Seminarium Duchownym Hosianum nie zostanie wyświęcony żaden nowy duchowny. Wszyscy kandydaci z kończącego formację rocznika zrezygnowali z wyboru kapłaństwa jako ścieżki swojego życia.

O sytuacji poinformował w niedzielnym liście do wiernych archidiecezji warmińskiej rektor olsztyńskiego seminarium ks. dr Hubert Tryk.„Niestety w tym roku nie odbędzie się najważniejsza chwila w życiu całego seminarium, czyli święcenia kapłańskie. Zwykle były one udzielane diakonom, czyli alumnom roku szóstego, w ostatnią sobotę maja. Niestety rocznik ten nie doszedł nawet do diakonatu. Z kilku kandydatów, którzy zgłosili się sześć lat temu, nie pozostał ani jeden” – napisał duchowny. 21 maja czterech olsztyńskich kleryków przyjmie za to święcenia diakonatu.

„Wydaje się, że następujący w ostatnich latach spadek powołań kapłańskich to nie jest przejaw Bożego skąpstwa, ale przejaw „kryzysu powołanych”, którzy z różnych przyczyn nie odpowiadają na Boże wezwanie. Być może często nawet nie są w stanie tego powołania usłyszeć, a nierzadko brakuje im odwagi, by zdecydować się na tak radykalny krok, którym jest poświęcenie swojego życia, poprzez chociażby rezygnację z rodziny” – dodał duchowny. W kończącym się roku akademickim do Hosianum zgłosił się zaledwie jeden kandydat.

„Grono wychowawców oferuje swoją pomoc w rozeznaniu powołania. Wstępna rozmowa prowadzona jest w duchu życzliwości i poszanowania wolności zgłaszających się. W atmosferze zaufania może pomóc rzucić cenne światło doświadczenia formacyjnego także na różne dylematy, które najczęściej towarzyszą rodzącej się decyzji o wstąpieniu do seminarium duchownego” – podsumował duchowny, zachęcając młodych do rozeznawania powołania. Przypadająca w tym roku na 8 maja Niedziela Dobrego Pasterza rozpoczęła w Kościele Tydzień Modlitw o Powołania Kapłańskie i do Życia Zakonnego.

Tags:
kapłaństwopowołaniesekularyzacjaseminarium
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail