Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 24/06/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

W Olsztynie nie odbędą się w tym roku święcenia kapłańskie. To pierwsza taka sytuacja od 72 lat

church, altar, empty

Rytis Bernotas | Shutterstock

Redakcja - 10.05.22

Po raz pierwszy od 1950 r. w olsztyńskim Wyższym Seminarium Duchownym Hosianum nie zostanie wyświęcony żaden nowy duchowny. Wszyscy kandydaci z kończącego formację rocznika zrezygnowali z wyboru kapłaństwa jako ścieżki swojego życia.

O sytuacji poinformował w niedzielnym liście do wiernych archidiecezji warmińskiej rektor olsztyńskiego seminarium ks. dr Hubert Tryk.„Niestety w tym roku nie odbędzie się najważniejsza chwila w życiu całego seminarium, czyli święcenia kapłańskie. Zwykle były one udzielane diakonom, czyli alumnom roku szóstego, w ostatnią sobotę maja. Niestety rocznik ten nie doszedł nawet do diakonatu. Z kilku kandydatów, którzy zgłosili się sześć lat temu, nie pozostał ani jeden” – napisał duchowny. 21 maja czterech olsztyńskich kleryków przyjmie za to święcenia diakonatu.

„Wydaje się, że następujący w ostatnich latach spadek powołań kapłańskich to nie jest przejaw Bożego skąpstwa, ale przejaw „kryzysu powołanych”, którzy z różnych przyczyn nie odpowiadają na Boże wezwanie. Być może często nawet nie są w stanie tego powołania usłyszeć, a nierzadko brakuje im odwagi, by zdecydować się na tak radykalny krok, którym jest poświęcenie swojego życia, poprzez chociażby rezygnację z rodziny” – dodał duchowny. W kończącym się roku akademickim do Hosianum zgłosił się zaledwie jeden kandydat.

„Grono wychowawców oferuje swoją pomoc w rozeznaniu powołania. Wstępna rozmowa prowadzona jest w duchu życzliwości i poszanowania wolności zgłaszających się. W atmosferze zaufania może pomóc rzucić cenne światło doświadczenia formacyjnego także na różne dylematy, które najczęściej towarzyszą rodzącej się decyzji o wstąpieniu do seminarium duchownego” – podsumował duchowny, zachęcając młodych do rozeznawania powołania. Przypadająca w tym roku na 8 maja Niedziela Dobrego Pasterza rozpoczęła w Kościele Tydzień Modlitw o Powołania Kapłańskie i do Życia Zakonnego.

Tags:
kapłaństwopowołaniesekularyzacjaseminarium
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail