Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 25/05/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Plaga opętań w azjatyckim kraju. Biskupi otwierają „szkołę dla egzorcystów”

egzorcyzm

Klochkov SCS | Shutterstock

J-P Mauro - 09.06.22

Od kilku lat gwałtownie rośnie liczba Filipińczyków wymagających pomocy egzorcysty. W odpowiedzi na to zjawisko archidiecezja Manili powołała do życia Centrum Duchowego Wyzwolenia i Egzorcyzmów im. św. Michała Archanioła. To pierwsza taka placówka na kontynencie.

„Centrum będzie służyć najbiedniejszym z biednych. Tym, którzy są zniewoleni przez diabła” – wyjaśnia ks. Francisco Syquia, dyrektor Biura ds. Egzorcyzmów manilskiej archidiecezji. Duchowny, nie podając co prawda konkretnych liczb, wskazuje na gwałtowny wzrost liczby opętań na Filipinach w ciągu ostatnich 3-5 lat.

Powstający w stołecznej Manili budynek stanie się siedzibą Filipińskiego Stowarzyszenia Katolickich Egzorcystów (PACE). Służyć będzie on nie tylko jako miejsce niesienia pomocy zniewolonym, ale też jako centrum formacyjno-przygotowawcze dla duchownych sposobiących się do objęcia posługi w charakterze egzorcysty. Placówka stanowić ma pierwsze tego rodzaju centrum w całej Azji.

Pomysłodawcy projektu przypominają również, że posługę egzorcystyczną sprawować mogą jedynie biskupi i wyznaczeni przez nich duchowni. Zastrzeżenie to jest ważne o tyle, że dużą popularnością cieszą się na Filipinach usługi tzw. „świeckich egzorcystów”. Kontakt osoby zniewolonej z tego rodzaju oszustami i szarlatanami spowodować może dalsze pogorszenie jej kondycji duchowej.

Patronat duchowy nad powstającym Centrum biskupi przyznali św. Michałowi Archaniołowi oraz Matce Bożej Anielskiej. Częścią placówki będzie dedykowana Maryi w tym wizerunku kaplica.

Tags:
AzjademonegzorcyzmFilipiny
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail