Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 14/07/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Filipiny: na zewnątrz tajfun, a ksiądz dalej odprawia mszę [film]

Padre segue Missa durante tufão nas Filipinas

Immaculate Heart of Mary Parish - Taloto, Tagbilaran City | Facebook (Captura de Tela)

Francisco Veneto - 28.12.21

Film przedstawiający księdza odprawiającego mszę pomimo kataklizmu, od kilkunastu dni robi furorę w mediach społecznościowych.

W dn. 16-17 grudnia Filipiny spustoszone zostały przez tajfun Rai, który spowodował śmierć co najmniej 401 osób. Straty szacowane są na miliardy dolarów. Aż 660 tys. osób musiało zostać ewakuowanych ze swoich domostw. Z uwagi na zniszczone połączenia drogowe, pomoc w dalszym ciągu nie dotarła do wszystkich poszkodowanych.

Gwałtowna wichura uderzyła również w kościół pw. Niepokalanego Serca Maryi w mieście Tagbilaran na wyspie Bohol, gdzie transmitowaną przez internet mszę św. sprawował ks. Virgilio Salas. Duchowny nie przerwał Eucharystii, pomimo targających nim i unoszących przedmioty dookoła podmuchów wiatru.

Wiara pozostaje, nawet w przypadku tajfunu – mówił później duchowny w rozmowie z ANS-CBN. Inny duchowny z parafii dodał, że odczuwał zarówno strach przed burzą, jak i pokój płynący z serc tych, którzy na pierwszym miejscu stawiają życie duchowe.

Po przejściu tajfunu, wielu wiernych postanowiło przyjść na kolejną tego dnia mszę świętą w parafii. Korzystając z okazji, wobec zerwanych linii elektrycznych, naładowali też swoje telefony przy użyciu parafialnego generatora prądu.

Tajfun to dla nich nie pierwszyzna

Duchowni z Bohol przyzwyczajeni są do częstych tajfunów i spowodowanych nimi przerw w dostawach energii elektrycznej. Stąd też wyposażają swoje parafie w generatory. Pozostają też przygotowani do niesienia pomocy ofiarom kataklizmów i współpracy w tym zakresie z lokalnymi władzami.

Pożyczamy nasze generatory przepompowniom wody czy wszędzie tam, gdzie zasilanie jest najbardziej potrzebne – tłumaczy jeden z kapłanów. Dla swoich parafian duchowni przygotowali również zapasy m.in. żywności, wody czy latarek. Oferują rzecz jasna także wsparcie duchowe. „Dlaczego tracicie wiarę?” – zapytał Jezus apostołów w trakcie szalejącej burzy. My też chcemy przypominać o tym, że wiary stracić nam nie wolno – podkreśla w rozmowie z ANS-CBN jeden z księży z Bohol.

Tajfun, jaki przeszedł nad Filipinami, spowodował zniszczenia w kilkudziesięciu świątyniach. Na zrujnowanej ulicy tuż obok kościoła znalazłem 50 ciał zmarłych, za których pomodliłem się, po czym pokropiłem ciała wodą święconą – relacjonował w rozmowie z Associated Press ks. Amadero Alvaro z Tacloban. Podmuchy wiatru w trakcie burzy osiągały prędkość nawet 195 km na godzinę. Straty materialne poniosło ok. 1,8 mln Filipińczyków.

Tags:
Azjamsza
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail