Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 29/03/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Grób Carla Acutisa otwarty na stałe. Błogosławiony w jeansach i tenisówkach czeka na Twoją wizytę

Grób bł. Carlo Acutisa w Asyżu

AP/Associated Press/East News

Karol Wojteczek - 03.06.22

Dzięki złagodzeniu restrykcji sanitarnych we Włoszech, wierni znów mogą modlić się przed odsłoniętym ciałem "błogosławionego milenialsa". Doczesne szczątki nastolatka spoczęły w sanktuarium Obnażenia św. Franciszka przy kościele Matki Bożej Większej w Asyżu.

Grób Carla Acutisa pozostawał zamknięty dla wiernych od momentu jego beatyfikacji w październiku 2020 r. Wtedy to, mimo restrykcyjnego reżimu sanitarnego, w toku 19-dniowych obchodów nawiedziło go przeszło 41 tys. pielgrzymów.

Ponownego odsłonięcia grobu dokonał 1 czerwca ordynariusz diecezji Asyż-Nocera Umbra-Gualdo Tadino, abp Domenico Sorrentino. Duchowny wyraził nadzieję, że wszyscy, którzy przyjdą modlić się przy nim, „otworzą się na światło Ewangelii i przeżyją głębokie doświadczenie wiary”.

15-letni Włoch Carlo Acutis zasłynął swoją żarliwą wiarą, w szczególności zaś nabożeństwem do Jezusa Eucharystycznego. Dał się poznać również jako utalentowany programista. Chłopak zmarł w 2006 r. na białaczkę, ofiarowując swoje cierpienie w intencji papieża i całego Kościoła. Obecnie wspominamy go jako patrona internautów.

Grób nastolatka znajduje się w miejscu, gdzie św. Franciszek zrzucić miał swe drogie szaty i przywdziać mnisi habit. W 2017 r. papież nazwał to sanktuarium „cennym miejscem, w którym można pomóc młodym ludziom w rozeznaniu ich powołania”.

„Świadectwo bł. Carla pokazuje dzisiejszej młodzieży, że prawdziwe szczęście można znaleźć stawiając Boga na pierwszym miejscu i służąc Mu w naszych braciach i siostrach, zwłaszcza tych najmniejszych” – mówił o nastolatku Ojciec Święty Franciszek. Acutis będzie jednym z patronów nadchodzących Światowych Dni Młodzieży w 2023 r. w Lizbonie.

Tags:
Carlo AcutisciałoWłochy
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail