Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 12/06/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Grób Carla Acutisa otwarty na stałe. Błogosławiony w jeansach i tenisówkach czeka na Twoją wizytę

Grób bł. Carlo Acutisa w Asyżu

AP/Associated Press/East News

Karol Wojteczek - 03.06.22

Dzięki złagodzeniu restrykcji sanitarnych we Włoszech, wierni znów mogą modlić się przed odsłoniętym ciałem "błogosławionego milenialsa". Doczesne szczątki nastolatka spoczęły w sanktuarium Obnażenia św. Franciszka przy kościele Matki Bożej Większej w Asyżu.

Grób Carla Acutisa pozostawał zamknięty dla wiernych od momentu jego beatyfikacji w październiku 2020 r. Wtedy to, mimo restrykcyjnego reżimu sanitarnego, w toku 19-dniowych obchodów nawiedziło go przeszło 41 tys. pielgrzymów.

Ponownego odsłonięcia grobu dokonał 1 czerwca ordynariusz diecezji Asyż-Nocera Umbra-Gualdo Tadino, abp Domenico Sorrentino. Duchowny wyraził nadzieję, że wszyscy, którzy przyjdą modlić się przy nim, „otworzą się na światło Ewangelii i przeżyją głębokie doświadczenie wiary”.

15-letni Włoch Carlo Acutis zasłynął swoją żarliwą wiarą, w szczególności zaś nabożeństwem do Jezusa Eucharystycznego. Dał się poznać również jako utalentowany programista. Chłopak zmarł w 2006 r. na białaczkę, ofiarowując swoje cierpienie w intencji papieża i całego Kościoła. Obecnie wspominamy go jako patrona internautów.

Grób nastolatka znajduje się w miejscu, gdzie św. Franciszek zrzucić miał swe drogie szaty i przywdziać mnisi habit. W 2017 r. papież nazwał to sanktuarium „cennym miejscem, w którym można pomóc młodym ludziom w rozeznaniu ich powołania”.

„Świadectwo bł. Carla pokazuje dzisiejszej młodzieży, że prawdziwe szczęście można znaleźć stawiając Boga na pierwszym miejscu i służąc Mu w naszych braciach i siostrach, zwłaszcza tych najmniejszych” – mówił o nastolatku Ojciec Święty Franciszek. Acutis będzie jednym z patronów nadchodzących Światowych Dni Młodzieży w 2023 r. w Lizbonie.

Tags:
Carlo AcutisciałoWłochy
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail