Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 20/05/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

„Włożyliśmy na niego ręce i wezwaliśmy Ducha Świętego” – niezwykła modlitwa za papieża

The Pope prays with the young people of Chemin Neuf

© Vatican Media

Redakcja - 17.05.22

Na zakończenie audiencji młodzi ze wspólnoty Chemin Neuf zaproponowali, że pomodlą się z papieżem i przede wszystkim za papieża.

Młodzi modlą się za papieża Franciszka

„Spotkanie, refleksja i działanie – oto program polityki z chrześcijańskiego punku widzenia” – powiedział papież Franciszek na audiencji dla członków Fraterni Politycznej Wspólnoty Chemin Neuf. Franciszek przypominał im o potrzebie bliskiego kontaktu z rzeczywistością, aby polityka nie była podporządkowana ideologii.

Na zakończenie audiencji młodzi zaproponowali, że pomodlą się z papieżem i przede wszystkim za papieża.

RĘCE ZŁOŻONE DO MODLITWY

„Włożyliśmy na niego ręce i wezwaliśmy Ducha Świętego” – mówi siostra Allegria z Fraterni Politycznej. „Wydało się nam to czymś dobrym, by modlić się wspólnie za jego misję, jego posługę, jego zdrowie i trudne decyzje, które musi podjąć” – wyjaśnia.

The Pope prays with the young people of Chemin Neuf

Chemin Neuf

Fraternia Polityczna to misja duszpasterska wspólnoty Chemin Neuf gromadząca osoby w wieku 18-35 lat, zaangażowane politycznie lub społecznie, które spotykają się, aby formować się intelektualnie i razem się modlić. Zwracając się do nich papież podkreślił, że chrześcijanin nie może zadowolić się jedynie formalnym poszanowaniem przeciwników politycznych. Ewangelia każe nam miłować naszych nieprzyjaciół.

„Polityka jest przede wszystkim sztuką spotkania. Oczywiście, spotkanie to przeżywane jest poprzez przyjęcie drugiego człowieka i zaakceptowanie jego odmienności, w pełnym szacunku dialogu. Jednak chrześcijaninowi chodzi o coś więcej: skoro Ewangelia nakazuje nam miłować nieprzyjaciół, nie mogę zadowolić się powierzchownym i formalnym dialogiem, jak to często bywa w przypadku agresywnych negocjacji między partiami politycznymi.

Jesteśmy wezwani do przeżywania spotkania politycznego jako spotkania braterskiego, zwłaszcza z tymi, którzy mniej się z nami zgadzają, a to oznacza dostrzeganie w tym, z kim prowadzimy dialog, prawdziwego brata, umiłowanego dziecka Bożego. Ta sztuka spotkania zaczyna się więc od zmiany spojrzenia na drugiego człowieka, od bezwarunkowej akceptacji i szacunku dla jego osoby.

Jeśli ta przemiana nie nastąpi, polityka może przekształcić się w brutalną konfrontację, aby zwyciężyły moje idee, moje interesy, a nie dobro wspólne. (…)

Dowiedziałem się, że niektórzy z was postanowili żyć razem w dzielnicy robotniczej w Paryżu, aby słuchać ubogich: to jest chrześcijański sposób uprawiania polityki! Nie zapominajcie o tym, że rzeczywistość jest ważniejsza od idei: nie można uprawiać polityki za pomocą ideologii” – zaapelował Franciszek.

Vatican News / KAI / Agencja I.MEDIA / ks

Tags:
modlitwapapież Franciszekwspólnota
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail