Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 29/03/2023 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Skała, która rozpadła się na dwie części po śmierci Chrystusa [zdjęcia]

MONTAGNA SPACCATA

Shutterstock | Sviluppo

Maria Paola Daud - 08.04.22

W Gaeta, pięknym mieście w Lacjum, niedaleko Rzymu, znajduje się wyjątkowa jaskinia. Według legendy skała miała rozpaść się na dwie części w chwili śmierci Chrystusa.

A Jezus raz jeszcze zawołał donośnym głosem i wyzionął ducha. A oto zasłona przybytku rozdarła się na dwoje z góry na dół; ziemia zadrżała i skały zaczęły pękać.

(Mt 27,50-51).

Gaeta to wyjątkowe miejsce we Włoszech, chętnie odwiedzane przez turystów. Wszystko dlatego, że znajduje się tam tajemnicza jaskinia, zwana Grotą (Jaskinią) Turka. Rozpadlina stworzyła ujście do czystych wód Zatoki Śródziemnomorskiej. Powstały podziemne tunele oblewane strumieniami. W starożytności była to świetna kryjówka dla…piratów. Ale to niejedyna legenda o tym miejscu…

Grota Turka

Według opowieści, pewnego dnia przybył w te strony turecki żeglarz. Nie wierzył, że góra rozpadła się w chwili śmierci Jezusa. Gdy położył rękę na skale, ta w cudowny sposób…zmiękła. Pozostało na niej odbicie dłoni żeglarza.

Dziś można zobaczyć ślad pozostawiony przez żeglarza. Tuż obok niego znajduje się napis w języku łacińskim:

Niedowiarek nie chciał wierzyć w to, co głosi tradycja. Dowodzi tego kamień zmiękczony dotykiem jego palców.

Tuż poniżej Ręki Turka znajduje się Łoże św. Filipa Neri. Pęknięta skała miała być miejscem, które szczególnie upodobał sobie święty, gdy udawał się na modlitwę.

Sanktuarium Trójcy Świętej

Grota należy do zespołu sanktuarium Montagna Spaccata. Na szczycie góry znajduje się Sanktuarium Trójcy Świętej. Zostało założone w 930 roku przez ojców benedyktynów. Powstało na ruinach Villa di Munazio Planco. Benedyktyni zajmowali sanktuarium przez około dziesięć wieków, aż do 1788 roku. Wtedy przybyli franciszkanie i pozostali tu do 1903 roku. Dzięki pomocy króla Neapolu Ferdynanda II franciszkanie odnowili budowlę. Na krótko (1903-1917) zastąpili ich pallotyni. Od 1926 roku sanktuarium zarządzają misjonarze Papieskiego Instytutu ds. Misji Zagranicznych.

Według podań, w miejscu miało przebywać wielu świętych, by modlić się i medytować. Do najbardziej znanych należą: Bernardyn ze Sieny, Ignacy Loyola, Paweł od Krzyża czy Filip Neri.

Z sanktuarium do Grotta del Turco prowadzi 300 stopni kamiennych schodów. Po drodze mija się taras widokowy, z którego roztacza się spektakularny widok na magiczny zakątek Morza Śródziemnego.

Tags:
podróżWłochy
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail