Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 29/03/2023 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Ta cecha to podstawa udanego związku

Uśmiechnięta para

Shutterstock/ZoranZerenski

Kierunek Małżeństwo - 28.03.22

Czym jest teoria lustra? Dlaczego życzliwość nie ma nic wspólnego z byciem miłym? I jakie pułapki kryje w sobie lista cech idealnego mężczyzny?

Pułapka listy cech

Zapewne stworzyłaś już listę cech swojego idealnego mężczyzny.  Standardowo powinno ci wyjść ich kilkanaście, choć ja zachęcam, żeby takie listy nie zawierały więcej niż 10 cech. 

Pewnie zapisałaś na niej: zaradny, dojrzały emocjonalnie, przedsiębiorczy, inteligentny, troskliwy…

Gdybyś pokazała mi taką listę, to pewnie chciałabyś, abym ci powiedziała, gdzie możesz spotkać takiego mężczyznę. 

I pewnie też chciałabyś usłyszeć potwierdzenie, że te cechy sprawią, że będziecie żyć długo i szczęśliwie. 

O ile wypisane cechy są ważne, bo dzięki nim mniej więcej wiesz, kogo szukasz, to często nie gwarantują one powodzenia w związkuMiędzy innymi dlatego, że określenia: inteligentny, troskliwy czy zaradny nie są jednoznaczne. 

Pomyśl, co oznacza troskliwy. Czy to bardziej ktoś, kto pyta o twoje samopoczucie i w ciągu dnia wysyła ci czułe SMS-y? A może to mężczyzna, który dba o różne techniczne sprawy, którymi ty nie chcesz się zajmować? Np. o to, żeby twój samochód był zawsze zatankowany i sprawny? A może dla ciebie znaczy to coś zupełnie innego?

Cechy wymienione na twojej liście odnoszą się (a raczej powinny) bardziej do stylu życia, jaki chcesz wieść i dlatego trudno je traktować jako wskaźniki powodzenia w związku. 

Ale są cechy charakteru, które mogą przesądzić o tym, czy związek będzie udany czy nie. 

Cecha, która jest fundamentem budowania zaufania

Jedną z takich cech jest życzliwość stanowiąca fundament budowania zaufania

Nie ma to nic wspólnego z byciem miłym. Chodzi raczej o to, że możesz ufać mężczyźnie, bo on przejmuje się twoimi sprawami tak samo, jak swoimi. 

Świetnie tę cechę definiuje dr Henry Cloud w książce Integralność i choć jest to opis relacji biznesowych, to można to przyłożyć do sytuacji w związku:

To coś więcej niż podejście „wygrana-wygrana”, w którym ktoś będzie zwracał uwagę na twoje interesy tak długo, jak jemu to będzie przynosiło korzyści. 

Oznacza to, że przy drugiej osobie nie musisz przejmować się „troską” o siebie, ponieważ ona również będzie się tym przejmowała. 

Oznacza również, że nie musisz się ciągle przy niej „pilnować”, ponieważ to ona będzie zważać na to, co jest dobre dla ciebie, a co nie jest.

Nie musisz „oglądać się za siebie”, ponieważ ona będzie oglądała się za was oboje. 

Taka postawa gwarantuje, że gdy pojawi się problem, będziesz wiedziała, że ten mężczyzna zatroszczy się o twoje interesy i potrzeby jak o swoje. Nawet wtedy, gdy nie będzie musiał tego robić. 

Tak rozumiana życzliwość wiąże się też z ofiarnością i empatią. Bo nie tylko mężczyzna dostrzega ciebie i twoje uczucia w danej sytuacji, ale też chce szukać takiego rozwiązania, które będzie dobre dla ciebie. 

Jednak nie ma to nic wspólnego z poświęcaniem się. Taka osoba nie poświęca się dla twojego dobra. Ona może dostrzec twoje potrzeby i ofiarować swój czas, energię, wsparcie. Po prostu zadbać o ciebie. Ale się nie poświęca, czyli nie robi tego kosztem czy z krzywdą dla siebie. 

Jej przeciwieństwem jest życzliwość jako waluta w relacji. Taki mężczyzna dba o ciebie, o ile dla niego to też jest dobre. Nie ma w nim ofiarności, ponieważ kontroluje, czy dane zachowanie mu się opłaca. Na dłuższą metę relacja z taką osobą jest męcząca, bo ciągle musisz pilnować swoich interesów. 

Teoria lustra

Na koniec pamiętaj o teorii lustra. Czyli o tym, że przyciągamy ludzi podobnych do nas. 

Jeżeli w tobie nie ma tego typu życzliwości, to z większym prawdopodobieństwem będziesz trafiać na mężczyzn, dla których życzliwość jest walutą w relacji. Oni też mogą o ciebie dbać, jednak będą robić to tak długo, aż sami będą mieli z tego korzyść. 

Jeżeli za to masz tendencję do poświęcania się, a w związku z tym nie umiesz stawiać granic, to możesz trafiać na mężczyzn, którzy będą cię wykorzystywać.

Tekst ukazał się na blogu Kierunek Małżeństwo.

Tags:
relacjesinglezwiązek
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail