Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 31/01/2023 |
Aleteia logo
For Her
separateurCreated with Sketch.

Singielko, czujesz presję ciągłego bycia w grze?

Uśmiechnięta dziewczyna

Shutterstock

Kierunek Małżeństwo - 10.01.22

Idziesz ulicą i łapiesz kontakt wzrokowy z jakimś facetem. Sprawdzasz, czy się uśmiecha albo odwraca za tobą. Jeśli tak – uff, ciągle jesteś w grze. Jeszcze nie wszystko stracone… Znasz to poczucie presji?

Savez-vous que Aleteia ne peut vivre que grâce à la générosité de ses lecteurs
JE DONNE
Aleteia a vraiment besoin de vous

Basia, z którą ostatnio pracowałam, zwierzyła mi się, że najgorsze w byciu singielką jest to wrażenie, że „ciągle jesteś w grze”. Opisała to jako poczucie presji sprawdzania, czy nadal wzbudza zainteresowanie mężczyzn.

Idziesz ulicą i łapiesz kontakt wzrokowy z jakimś facetem. To może być uśmiech z jego strony, albo on się za mną ogląda. I wtedy czuję ulgę. I myślę, że nie jest źle. Ciągle jestem w grze. Ale to mnie wykańcza. 

Taka presja może być destrukcyjna, bo prowadzi do sprawdzania swojej wartości na „rynku singli”. Jeżeli masz tak jak Basia, to budujesz poczucie własnej wartości na chwiejnych ocenach innych. 

Korzenie presji – coś z tobą nie tak?

Jednym z powodów takiej postawy może być lęk, że skoro jesteś sama, to pewnie coś z tobą nie tak. A co gorsza, sama nie wiesz, co jest nie tak. Przecież jesteś ładna, odpowiedzialna, życzliwa i mądra, a mimo to relacje jakoś nie wychodzą. 

Mężczyźni traktują cię jak koleżankę albo trafiasz na samych palantów. Gdy raz za razem doświadczasz porażki i nie wiesz dlaczego, to łatwo zacząć szukać winy w sobie (to taka pozostałość z dzieciństwa, gdy np. czułaś się winna z powodu kłótni rodziców). 

Gdy obwiniasz siebie za swoją samotność, to najprawdopodobniej wybrałaś jedną z dwóch dróg:

 • poddajesz się i udajesz, że nie zależy ci na relacji,
 • albo chwytasz się każdego sposobu, który ma pomóc ci złapać faceta, działasz chaotycznie, grasz, udajesz, jesteś w ciągłym napięciu i czujesz frustrację.

Nieważne, którą drogą idziesz – i tak wypatrujesz oznak zainteresowania mężczyzn, bo one dają ci nadzieję, że jeszcze nie wszystko stracone. Gdy ktoś się za tobą obejrzy albo uśmiechnie na ulicy, to czujesz się przez chwilę dobrze. A potem wraca poczucie bezradności i smutek. 

To musi być bardzo trudne. I wiesz co? Jest dla tego alternatywa – autentyczność i wiedza. 

Bądź sobą i ucz się o relacjach

Wiem, to może brzmieć dziwnie – bądź sobą. Szczególnie, że pewnie często słyszysz, że trzeba umieć się sprzedać, odpowiednio zagrać. Ale w relacjach to nie działa. To co zbliża ludzi do siebie, to autentyczność, a nie granie. 

Autentyczność buduje się na świadomości swoich potrzeb, marzeń i celów oraz granic. Ona daje wolność i luz. Będąc autentyczną, nie spinasz się tak mocno na randkach. Nie musisz myśleć, co powinnaś powiedzieć albo jak się zachować. Za to towarzyszą ci ciekawość i otwartość wobec mężczyzny, którego poznajesz. A to doskonały początek, aby mogło zadziać się coś więcej. 

Oprócz autentyczności potrzebujesz też wiedzy. Musisz wiedzieć:

 • jak zdrowo stawiać granice,  
 • czy masz słabość do jakiegoś typu mężczyzn i co to powoduje,
 • jak rozpoznać, czy ten konkretny mężczyzna nadaje się do relacji. 

Możesz ciągle być w grze lub odpuścić – rozwinąć kompetencje i być sobą. A nie ma nic bardziej atrakcyjnego niż autentyczna kobieta, która umie postawić granice i bez lęku wchodzi w relacje. 

Tekst ukazał się na blogu Kierunek Małżeństwo. Tytuł pochodzi od redakcji Aleteia.pl.

Tags:
singlezwiązek
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

 • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
 • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
 • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
 • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
 • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
 • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!