Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 18/05/2024 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

Sobór św. Mikołaja w Równem oraz niezwykła modlitwa do Michała Archanioła i Mocy Bezcielesnych

Sobór św. Mikołaja w Równem

Олександр Войтюк/Wikipedia | CC BY-SA 4.0

Łukasz Kobeszko - 23.03.22

„Abyście nas osłonili cieniem skrzydeł niematerialnej Waszej chwały, zachowując nas usilnie modlących się i wołających: z nieszczęść wybawcie nas, wodzowie niebieskich mocy!”


Wielkopostna pielgrzymka przez Ukrainę

W tych tragicznych dniach rosyjskiej inwazji na Ukrainę chcemy być bliżej tych, którzy doświadczają niewyobrażalnych cierpień. Dlatego proponujemy Wam wielkopostną pielgrzymkę przez Ukrainę.

Przez cały Wielki Post będziemy duchowo odwiedzać kolejne święte miejsca tego kraju: sanktuaria, cerkwie, kościoły, kaplice i znane miejsca kultu – chcemy być wszędzie tam, gdzie pielgrzymują i modlą się nasze siostry i nasi bracia z Ukrainy. W ten sposób chcemy w duchowy sposób wziąć trochę ich ciężarów na swoje barki oraz jednoczyć się w chrześcijańskiej modlitwie.

Sobór św. Mikołaja w Równem

Nasza ukraińska pielgrzymka zmierza dalej po zachodniej części kraju. Docieramy do Równego, leżącego na linii prostej łączącej Warszawę z Kijowem, mniej więcej 200 km od granicy z Polską. Wśród świątyń w mieście, zarówno katolickich jak i prawosławnych, wyróżnia się najmłodsza parafia – sobór konkatedralny pod wezwaniem jednego z ulubionych świętych Wschodu – św. Mikołaja Cudotwórcy.

Po odrodzeniu się oficjalnych struktur Kościoła greckokatolickiego w Ukrainie i na Wołyniu po rozpadzie ZSRR i odzyskaniu niepodległości, pierwsza Eucharystia w miejscu, gdzie stoi dzisiejszy sobór, została odprawiona w połowie lat 90. Okazała świątynia została konsekrowana w 2017 roku.

Od frontu pod główną kopułą znajduje się wizerunek Chrystusa, namalowany w popularnej na Wschodzie formie mandylionu, przedstawiający oblicze Zbawiciela na chuście. Część tylną wieńczy wmurowana w elewację ikona Chrystusa Zmartwychwstałego.

Świątyni strzegą dwaj archaniołowie: święci Michał i Gabriel, których figury umieszczone zostały na smukłych kolumnach. Archanioł Michał, nazywany na Wschodzie arcystrategiem wojsk niebieskich, ma szczególne znaczenie dla Ukraińców i uznawany za jednego z głównych patronów kraju. Jego wizerunki i figury możemy znaleźć w samym Kijowie i wielu innych miastach i miasteczkach Ukrainy.

W parafii działa dzisiaj kilka wspólnot młodzieżowych oraz Żywy Różaniec i Apostolstwo Modlitwy. Od początku wojny konkatedra w Równem włączyła się również w intensywną pomoc humanitarną dla ofiar agresji rosyjskiej.

Modlitwa do Michała Archanioła i Mocy Bezcielesnych

Jako wódz zastępów i zwycięzca,
i aniołów naczelny wódz, arcystrategu,
z wszelkiego utrapienia i kłopotu,
słabości i okropnych grzechów wyzwól tych,
którzy z wiarą śpiewają i modlą się do Ciebie,
widząc Ciebie niematerialnie jako niematerialnego,
oświecanego niedostępną Światłością chwały Władcy,
On bowiem z przyjaźni do człowieka
ciało ze względu na nas przyjął z Dziewicy,
pragnąc zbawić ludzkość.
Wojsk niebieskich arcystratedzy,
prosimy Was nieustannie, my niegodni,
abyście nas osłonili cieniem skrzydeł niematerialnej Waszej chwały,
zachowując nas usilnie modlących się i wołających:
z nieszczęść wybawcie nas, wodzowie niebieskich mocy!

(hymny z nieszporów święta Michała Archanioła i pozostałych Mocy Bezcielesnych w Kościele wschodnim, za: liturgia.cerkiew.pl, tł. ks. H. Paprocki)

Tags:
modlitwaśw. Michał ArchaniołUkraina
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail