Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 16/06/2024 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

Mariupol znaczy „miasto Marii”! Ta ikona „wskazująca drogę” przetrwała najazdy muzułmańskie

Sobór Świętej Trójcy w Mariupolu

LIUDMILA ERMOLENKO | Shutterstock

Łukasz Kobeszko - 13.03.22

Nasza wielkopostna pielgrzymka po Ukrainie zatrzymuje się w przeżywającym tragiczny los Mariupolu. W tamtejszym soborze Świętej Trójcy czczona jest niezwykła ikona Matki Bożej Mariupolskiej. „Matko Przenajświętsza, proś Chrystusa naszego o wybawienie ze wszelkich bied”!

Wielkopostna pielgrzymka przez Ukrainę

W tych tragicznych dniach rosyjskiej inwazji na Ukrainę chcemy być bliżej tych, którzy doświadczają niewyobrażalnych cierpień. Dlatego proponujemy Wam wielkopostną pielgrzymkę przez Ukrainę.

Przez cały Wielki Post będziemy duchowo odwiedzać kolejne święte miejsca tego kraju: sanktuaria, cerkwie, kościoły, kaplice i znane miejsca kultu – chcemy być wszędzie tam, gdzie pielgrzymują i modlą się nasze siostry i nasi bracia z Ukrainy. W ten sposób chcemy w duchowy sposób wziąć trochę ich ciężarów na swoje barki oraz jednoczyć się w chrześcijańskiej modlitwie.

Sobór Świętej Trójcy w Mariupolu

Nasza wielkopostna pielgrzymka po Ukrainie zatrzymuje się ponownie w przeżywającym tragiczny los Mariupolu. Miasto położone nad Morzem Azowskim i Zatoką Taganrodzką stanowi punkt połączenia lądowego pomiędzy okupowanym przez Rosję Krymem a Donbasem i resztą terytorium rosyjskiego. Stąd jest tak zaciekle atakowane przez agresorów. Jego zdobycie odcięłoby praktycznie Ukrainie dostęp do Morza Azowskiego i wyjście na Półwysep Krymski.

Historycy spierają się co do genealogii nazwy miasta. Od wieków, podobnie jak na Krymie i w południowej Ukrainie, miało tam miejsce osadnictwo greckie. Greccy kupcy prowadzili aktywną działalność w basenie Morza Czarnego, sprowadzając towary do Rumunii, Bułgarii, Ukrainy i Turcji.

Grecka nazwa miasta – Μαριούπολη oznacza po prostu „miasto Marii”. Inni sądzą, że nazwa Mariupol pochodzi od Marii Fiedorowny, żony cara Pawła I.

W mieście znajduje się sobór prawosławny Świętej Trójcy, w którym czczona jest ikona Matki Bożej Mariupolskiej. To typ Hodegetria, czyli przedstawiający Maryję z małym Chrystusem na rękach. Trafiła ona do Mariupola z Krymu.

Legenda głosi, że przed wiekami jeden z krymskich pasterzy o imieniu Michał wpędził nieumyślnie bydło, którego strzegł, do wąwozu, z którego trudno było się wydostać. Nagle pasterz ujrzał na skale dużą ikonę Matki Bożej i płonącą przy niej świecę. Po chwili odnalazł łagodne wyjście z wąwozu i uratował trzodę.

W miejscu odnalezienia ikony wybudowano w skale niewielką kaplicę. Na czas licznych najazdów muzułmanów na Krym ikona została ukryta w beczce i w końcu, w XVIII w., odnalazła się w Mariupolu.

Sobór Świętej Trójcy w Mariupolu

Modlitwa do Matki Bożej Mariupolskiej

Ziemi nad Morzem Azowskim
i miasta Mariupola błogosławiona Orędowniczko,
zdrowie i czystości ortodoksji
wszystkich modlących się do Ciebie,
Matko Przenajświętsza, proś Chrystusa naszego
o wybawienie ze wszelkich bied i wybawienie dusz naszych.

Raduj się, Najświętsza Królowo Bogurodzico,
nasza gorliwa Orędowniczko.

Raduj się, Hodegetrio Najczystsza,
wskazująca nam drogę zbawienia.

Raduj się, Łaskawa,
prosząc Pana o łaskę dla nas.

Raduj się, Czyste Niebo,
wypełnione czystością Ducha Bożego.

Raduj się, Miłosierna,
która miłosiernie strzeżesz nas od kłopotów.

Raduj się, Najjaśniejsza Gwiazdo,
wskazująca drogę do Słońca Prawdy.

Raduj się, błogosławiona Dziewico Matko Boża,
Mariupola chwało i nasze wstawiennictwo.

(Fragment akatystu do MB Mariupolskiej, tł. Ł. Kobeszko, za: http://www.deva-maria.ru/)

Tags:
MaryjamodlitwaUkraina
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail