Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 23/06/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

„Robicie kawał dobrej roboty”. Tak świat dziękuje Polsce i Polakom!

Uchodźcy w Polsce

DANIEL LEAL/AFP/East News

Redakcja - 15.03.22

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy Polski udowadniają, że w obliczu zła są w stanie połączyć siły i zdziałać wiele dobrego. Ta solidarność budzi podziw i wdzięczność nie tylko naszych sąsiadów, ale też polityków czy dziennikarzy z całego świata. Oto kilka przykładów.

2 marca 2022 r. papież Franciszek powiedział:

Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków. Wy, jako pierwsi, wsparliście Ukrainę, otwierając swoje granice, swoje serca i drzwi swoich domów dla Ukraińców uciekających przed wojną. Hojnie ofiarujecie im wszystko, czego potrzebują, by mogli żyć godnie, pomimo dramatu obecnej chwili. Jestem wam głęboko wdzięczny i z serca wam błogosławię!

Swojej wdzięczności nie ukrywa też prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który stwierdził, że „nieoceniona jest konkretna codzienna pomoc Polski dla naszego kraju. Relacje polsko-ukraińskie to wspólna historia i, jestem pewien, wspólna europejska przyszłość”.

Jego żona Olena Zelenska także się pod tym podpisała:

„Kanapkę? Wodę?” – zmęczeni Ukraińcy słyszą już na granicy. Polscy wolontariusze dyżurują przez całą dobę z jedzeniem, ubraniami i lekarstwami, aby ich nakarmić i ogrzać. Polska ma największą liczbę ukraińskich uchodźców – ponad milion. (…)

🤝 Dziękujemy za przyjęcie Ukraińców do swoich. Oczywiście nie tak Ukraina wyobrażała sobie integrację z Europą… Ale ogrzani i uratowani na pewno wrócą do domu. Z Waszym ciepłem w sercach.

„W tym ciężkim czasie Polacy są dla nas jak wielcy bracia. Widzimy, co dla nas robicie, wasze gesty, waszą pomoc. Polskie wsparcie dostrzegają nie tylko ci, którzy są w Ukrainie, ale też Ukraińcy przebywający poza krajem. I mogę zapewnić, że nigdy wam tej dobroci nie zapomnimy” – mówił z kolei w rozmowie z portalem Sportowe Fakty piłkarz Andrij Jarmołenko, kapitan reprezentacji Ukrainy.

A Witalij Kliczko, mer Kijowa, bokser, stwierdził w „Super Expressie”:

Dziękujemy ogromnie naszym polskim przyjaciołom za pomoc! Do Kijowa przybyło dużo konserw, jedzenia długoterminowego. Jest to ogromna pomoc dla tych ludzi w tych ciężkich czasach.

„Dziękuję” padło też z ust Andrija Szewczenki na łamach Interii:

Moje serce krwawi. Ukraina to mój kraj, to moja dusza. Dlatego chciałbym podziękować Polakom, którzy pokazali, że jesteśmy prawdziwymi braćmi. Zwykłym ludziom, waszemu rządowi, prezesowi PZPN Cezaremu Kuleszy. Mimo trudnej historii, jesteśmy blisko siebie.

Dziękujemy, Polsko 🇵🇱!

Znana prezenterka Oprah Winfrey podzieliła się swoimi przemyśleniami na Instagramie:

Czy słyszeliście o tym, jak wiele rodzin po drugiej stronie granicy w Polsce otworzyło swoje domy dla uchodźców z Ukrainy? Jak wyciągają dłoń do osób, których nawet nie znają, bo wiedzą, że to sąsiedzi i oni wszyscy są tacy jak my?

View this post on Instagram

A post shared by Oprah Daily (@oprahdaily)

Podobnie pod wrażeniem była Kamala Harris, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, która 9 marca przyleciała do Polski. Podczas konferencji prasowej mówiła:

Widzimy coś absolutnie niesamowitego. Świat obserwuje Polskę, przywódców Polski i ludzi mieszkających w Polsce. To są niesamowite akty hojności i dobraTo pokazuje najlepszą twarz każdego z nas.

Z kolei David Harris, szef American Jewish Committee, organizacji do spraw zwalczania antysemityzmu, napisał na Twitterze:

Jestem na dworcu kolejowym w Warszawie. Tysiące ukraińskich uchodźców jest tutaj –przyjeżdżają, wyjeżdżają, otrzymują informacje o kolejnych krokach.

Niesamowite jest to, jak Polacy zorganizowali się, by pomóc. To niewiarygodne. To inspirujące. To jest prawdziwe znaczenie człowieczeństwa. Dziękujemy, #Polska 🇵🇱!

Nobel dla Polski i Polaków

O Nagrodę Nobla dla naszego kraju i rodaków zaapelował hiszpański dziennikarz Victor Olivares:

Polska i jej mieszkańcy zasługują na Pokojową Nagrodę Nobla i uznanie społeczności międzynarodowej. Praca, którą wykonują z uchodźcami z #Ukraina, jest po prostu niezwykła. Co za wspaniały kraj 🇵🇱🙌🏼.

Pod wrażeniem był też ambasador Danii w Polsce Ole Toft, który napisał:

Po długim dniu i nocy spędzonej na przejściu granicznym #Medyka chciałbym podziękować wszystkim policjantom, strażnikom granicznym, strażakom, pracownikom ochrony zdrowia i zwykłym obywatelom, którzy pomagają w tym miejscu. Robicie kawał dobrej roboty 🇵🇱💪👍#PolandFirstToHelp #SolidarityWithUkraine

A także przedstawiciel Activision Blizzard, wydawca gry Call of Duty:

Chciałbym również pochwalić ogromny wkład naszych współpracowników w Polsce, gdzie ludzie poświęcili swój czas, aby pomóc ukraińskim uchodźcom i innym potrzebującym. Współpracujemy z nimi, aby znaleźć sposoby dalszego wspierania tych wysiłków. Jesteśmy z narodem ukraińskim i będziemy informować o wszelkich nowych działaniach, które podejmiemy w miarę rozwoju tego kryzysu.

Tags:
pomocUkrainawojna
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail