Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 28/05/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

W rosyjskim ataku zginął ukraiński kapelan o. Platon Morgunow

Kapelan wojskowy zabity przez Rosjan

Православна Церква України | Facebook

Karol Wojteczek - 14.03.22

Prawosławny duchowny Patriarchatu Kijowskiego zmarł wskutek rosyjskiego ataku w Wołnowasze (obw. doniecki).

O śmierci wojskowego kapelana poinformował wczoraj (13.03) wieczorem Kościół Prawosławny Ukrainy. „Istotą posługi naszych kapelanów wojskowych jest zawsze wspierać duchowo naszych obrońców i być z nimi w każdych warunkach i okolicznościach, nawet za cenę własnego życia” – podkreśliła w wydanym oświadczeniu wspólnota.

O. Morgunow posługiwał wcześniej w cerkwi Świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich i monasterze św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach w Kijowie. „Był światłym i dobrym człowiekiem” – wspomina KPU, prosząc o modlitwę za zmarłego.

O. Platon Morgunow nie jest pierwszym kapelanem wojskowym, który poniósł śmierć w toku trwającej rosyjskiej inwazji. 27 lutego w obw. kijowskim agresorzy rozstrzelali innego duchownego KPU, o. Maksyma Kozachyna.

***

Ok. dwudziestotysięczna Wołnowacha, położona w połowie drogi między Donieckiem a Mariupolem, od kilku dni jest areną zaciętych zmagań pomiędzy armią ukraińską a wojskami rosyjskimi i wspierającymi ich separatystami. W wyniku walk zburzeniu uległa duża częśc budynków w mieście. „Wołnowacha jako miasto już nie istnieje. Większość mieszkańców wyjechała, a infrastruktura została zniszczona” – powiedział w sobotę (12.03) szef obw. donieckiego, Pawło Kyryłenko.

Tags:
kapelanRosjaUkrainawojna
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail