Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 30/11/2022 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Od Brazylii po Maroko. Poznaj repliki groty z Lourdes na całym świecie [piękne zdjęcia]

Grotte de Lourdes aux USA

© Shutterstock - Dan Hanscom

Litchfield w Connecticut, Stany Zjednoczone.

Caroline Becker - 11.02.22

Repliki groty z Lourdes albo inspirowane nią kopie opanowały cały świat. Dowodzą, że objawienia maryjne, jakich doświadczyła mała Bernadeta Soubirous, miały niezrównany rozgłos.

Usytuowane w pobliżu sanktuariów albo w lasach czy innych miejscach odosobnionych, także w niedużych kościołach, repliki groty z Lourdes na całym świecie można liczyć w tysiącach. Wszędzie są one przejmującym świadectwem objawień w Lourdes.

Groty z Lourdes na całym świecie!

11 lutego 1858 roku mała Bernadeta Soubirous poszła do lasu po drzewo, niedaleko groty Massabielle. Tam, w skalnym zagłębieniu, zobaczyła po raz pierwszy Matkę Bożą. Cztery lata później, 18 stycznia 1862 roku, w oparciu o relacje Bernadety, Kościół oficjalnie uznał 18 objawień w Lourdes. Podjęta została też decyzja o budowie pierwszej bazyliki Niepokalanego Poczęcia.

Od początku objawień wydarzenie nabrało wielkiego rozgłosu. Pielgrzymi ściągali do groty, żeby się modlić i przywieźć stamtąd trochę wody z cudownego źródła. Po upływie lat żarliwość pielgrzymów nie osłabła. Wierni przybywali zewsząd, z Francji i zagranicy, po uzdrowienie ciała i duszy.

Modlitwa do Matki Bożej

Żarliwość ta, pogłębiona dzięki odnowie katolicyzmu w XIX wieku i pierwszym pielgrzymkom diecezjalnym do groty, skłoniła wiernych do budowy wielu miejsc modlitwy w swoich gminach. Te mniej lub bardziej dokładne repliki groty z Lourdes umożliwiły wiernym regularną modlitwę do Niepokalanego Poczęcia i dały im poczucie symbolicznej bliskości z miejscem objawień.

Chociaż we Francji jest takich miejsc najwięcej, inne kraje nie pozostały w tyle! Grotę z Lourdes, jej różne kopie, dokładne, minimalistyczne, wyolbrzymione albo bardzo dyskretne, znajdują się we wszystkich krajach świata: we Włoszech, w Niemczech, Stanach Zjednoczonych, ale także w Rosji, na Słowacji, Filipinach, w Maroku i w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Wciąż odwiedzane przez pielgrzymów, którzy tam chcą się modlić i zapalać świece, świadczą o prawdziwym nabożeństwie chrześcijan do Matki Bożej.

Kliknij w galerię zdjęć, by poznać repliki groty z Lourdes na całym świecie!

Tags:
lourdesMaryjapielgrzymka
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail