Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 21/06/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Wiedziałeś, że kaplicę można zbudować wewnątrz… wulkanu? Zobacz te zdjęcia!

SANTA MARGARIDA

Carquinyol from Badalona, Catalunya|Wikipedia|CC BY-SA 2.0

Vittoria Traverso - 04.12.21

Każdego lata wierni gromadzą się w kaplicy Santa Margarida zbudowanej we wnętrzu dawnego wulkanu. Tak celebrują wspomnienie św. Małgorzaty z Antiochii.

Na katolickich podróżnikach wspaniałe kaplice zbudowane na szczytach klifów lub gór mogą już nie robić wielkiego wrażenia. Ale kaplica Santa Margarida w Katalonii (Hiszpania) to wyższa półka. Wzniesiona około XV wieku kaplica znajduje się… pośrodku krateru wygasłego wulkanu.

Kaplica we wnętrzu wulkanu

Kaplica uległa zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi. Została odbudowana w 1865 roku w stylu romańskim. Dziś jednonawowa kaplica piętrzy się pośród traw i krzewów rosnących w miejscu, które kiedyś było kraterem wydzielającym lawę.

Wokół znajdują się ściany byłego wulkanu, a dookoła lasy liściaste. Dotarcie do kaplicy nie jest łatwe. Trzeba powędrować z pobliskiej wioski Saint Pau stromą ścieżką. Dotarcie na szczyt wulkanu o wysokości blisko 700 metrów zajmuje około 25 minut.

Zwykle w kaplicy nie ma celebrowanych nabożeństw, z wyjątkiem święta obchodzonego 20 lipca. Tego dnia wspominana jest św. Małgorzata z Antiochii, patronka kobiet w ciąży. Setki wiernych udają się na szczyt wulkanu, by uczestniczyć we mszy św. i uroczystościach.

Św. Małgorzata Antiocheńska

Według historii z czasopisma „Smithsonian” fakt, że wspomnienie św. Małgorzaty z Antiochii obchodzi się w kaplicy na wulkanie, nie jest przypadkiem. Święta żyła na przełomie III i IV wieku. Mieszkała w Antiochii (dzisiejsza Turcja). Trafiła do więzienia, bo nie chciała wyrzec się wiary i poślubić rzymskiego generała.

Zgodnie z tradycją, uwięzionej Małgorzacie ukazał się diabeł pod postacią smoka. Smok połknął kobietę, ale cudem udało się jej uciec. Brzuch potwora został rozcięty, a Małgorzata wyszła z niego nietknięta. Według badacza kultury cytowanego w magazynie, kaplica została wybudowana we wnętrzu wulkanu, by chronić wiernych przed diabelskim ogniem.

Dziś miejscowi mogą być pewni, że nie grozi im pożar czy wybuch wulkanu. Ostatnia erupcja w tej części kompleksu wulkanicznego, znanego jako strefa La Garrotxa, wydarzyła się 10 tys. lat temu.

Tags:
Hiszpaniapodróż
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail