Chcemy nadal tworzyć dla Ciebie wartościowe treści
i docierać z Dobrą Nowiną do wszystkich zakątków internetu.
Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne.
RAZEM na pewno DAMY RADĘ!
Na katolickich podróżnikach wspaniałe kaplice zbudowane na szczytach klifów lub gór mogą już nie robić wielkiego wrażenia. Ale kaplica Santa Margarida w Katalonii (Hiszpania) to wyższa półka. Wzniesiona około XV wieku kaplica znajduje się… pośrodku krateru wygasłego wulkanu.
Kaplica we wnętrzu wulkanu
Kaplica uległa zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi. Została odbudowana w 1865 roku w stylu romańskim. Dziś jednonawowa kaplica piętrzy się pośród traw i krzewów rosnących w miejscu, które kiedyś było kraterem wydzielającym lawę.
Wokół znajdują się ściany byłego wulkanu, a dookoła lasy liściaste. Dotarcie do kaplicy nie jest łatwe. Trzeba powędrować z pobliskiej wioski Saint Pau stromą ścieżką. Dotarcie na szczyt wulkanu o wysokości blisko 700 metrów zajmuje około 25 minut.
Zwykle w kaplicy nie ma celebrowanych nabożeństw, z wyjątkiem święta obchodzonego 20 lipca. Tego dnia wspominana jest św. Małgorzata z Antiochii, patronka kobiet w ciąży. Setki wiernych udają się na szczyt wulkanu, by uczestniczyć we mszy św. i uroczystościach.
Św. Małgorzata Antiocheńska
Według historii z czasopisma “Smithsonian” fakt, że wspomnienie św. Małgorzaty z Antiochii obchodzi się w kaplicy na wulkanie, nie jest przypadkiem. Święta żyła na przełomie III i IV wieku. Mieszkała w Antiochii (dzisiejsza Turcja). Trafiła do więzienia, bo nie chciała wyrzec się wiary i poślubić rzymskiego generała.
Zgodnie z tradycją, uwięzionej Małgorzacie ukazał się diabeł pod postacią smoka. Smok połknął kobietę, ale cudem udało się jej uciec. Brzuch potwora został rozcięty, a Małgorzata wyszła z niego nietknięta. Według badacza kultury cytowanego w magazynie, kaplica została wybudowana we wnętrzu wulkanu, by chronić wiernych przed diabelskim ogniem.
Dziś miejscowi mogą być pewni, że nie grozi im pożar czy wybuch wulkanu. Ostatnia erupcja w tej części kompleksu wulkanicznego, znanego jako strefa La Garrotxa, wydarzyła się 10 tys. lat temu.