Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 21/06/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Liban: Matka Boża Oczekująca. Zobacz to niezwykłe miejsce! [zdjęcia]

OUR LADY OF LEBANON

By zainabsoly | Shutterstock

Larry Peterson - 25.09.21

To libańskie sanktuarium stoi w miejscu, gdzie Maryja oczekiwała na Jezusa podczas Jego pobytu w Tyrze i Sydonie. Matka Boża jest czczona w ikonie ofiarowanej przez św. Helenę, matkę Konstantyna.

Libańczycy zawsze mieli szczególne nabożeństwo do Najświętszej Maryi Panny. Jest Ona czczona jako Piękna Pani Libanu i Patronka tego kraju.

Maryja w Libanie

Przyczyn kultu maryjnego należy upatrywać w fakcie, że Matka Boża za życia odwiedziła Liban wraz z Jezusem. W wiosce Magdousheh znajduje się sanktuarium poświęcone Dziewicy z Mantary, czyli Matce Bożej Oczekującej. To miejsce, w którym Matka Boża przebywała w oczekiwaniu na powrót Syna, który udał się do Tyru i Sydonu (Mt 15,21).

Trzysta lat później św. Helena, matka cesarza Konstantyna, ofiarowała sanktuarium ikonę, która znajduje się tam do dziś. Miejsce to znane jest obecnie jako Sanktuarium Matki Bożej z Mantary (Matki Bożej Oczekującej). W wiosce mieszkają katolicy obrządku melchickiego, którzy opiekują się sanktuarium.

Historia chrześcijaństwa w Libanie sięga czasów, gdy Piotr i Paweł ewangelizowali Fenicjan. Rozprzestrzenianie się chrześcijaństwa w Libanie było powolne, ale postępowało konsekwentnie. Większość libańskich chrześcijan to bezpośredni potomkowie chrześcijan pierwszych wieków.

Tags:
LibanMaryja
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail