Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 31/03/2023 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Cmentarz kaukaski, egipskie piramidy i skład broni AK. Jak dobrze znacie warszawskie Powązki?

CMENTARZ POWĄZKOWSKI

Adam Burakowski/REPORTER

Joanna Operacz - 04.11.21

Na żadnym innym polskim cmentarzu nie znajdziecie tylu grobów sławnych osób. Trudno w to uwierzyć, ale początkowo mieszkańcy Warszawy nie kwapili się do grzebania swoich zmarłych na Powązkach.

Znacie warszawskie Powązki? Cmentarz został założony 4 listopada 1790 r. na polecenie króla Stanisława Poniatowskiego. Pierwszy plan nekropolii przygotował królewski architekt Dominik Merlini, który również zaprojektował cmentarny kościół św. Karola Boromeusza.

Cmentarz iście królewski

Do tej pory na Powązkach pochowano niemal tyle samo osób, ile dzisiaj mieszka w Warszawie – około miliona. Wśród nich są m.in. bohaterowie narodowi, politycy, artyści, pisarze, sportowcy, naukowcy, duchowni – od autorów Konstytucji 3 Maja po ofiary katastrofy smoleńskiej.

Nekropolia jest także wielką galerią sztuki, a nagrobne pomniki tworzyli najwybitniejsi rzeźbiarze XIX i XX w.

Tags:
cmentarzsztukaWarszawa
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail