Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 21/06/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Oto 10 najciekawszych polskich cmentarzy. Znasz ich historię? [zdjęcia]

STARE POWĄZKI

udmurd | Shutterstock

Cmentarz Powązkowski z lotu ptaka, w tle widok na centrum Warszawy.

Dawid Gospodarek - 30.10.21

Są pełne wspaniałych zabytków, a często wartościowych dzieł sztuki. Spoczywają na nich, obok katolików, prawosławni, ewangelicy, żydzi czy muzułmanie. Poznaj najciekawsze polskie cmentarze.

Cmentarze katolikom przypominają o obowiązku modlitwy za zmarłych, która jest uczynkiem miłosierdzia względem nich. Są też znakiem oczekiwania na zmartwychwstanie. Symbolem naszej pamięci o zmarłych są znicze czy kwiaty (pamiętajmy, żeby unikać plastikowych!). Rzędy krzyży i pomników stanowią park pamięci i zadumy – również nad swoim życiem.

Najciekawsze polskie cmentarze

Cmentarze są też po prostu dziedzictwem, o które trzeba się troszczyć. Są pełne wspaniałych zabytków, a często wartościowych dzieł sztuki. W Polsce nie brakuje pięknych cmentarzy. Polska była (i jest) wieloreligijna i wielokulturowa. To, że obok katolików żyli prawosławni, ewangelicy, żydzi czy muzułmanie, było naturalne i stanowiło też o naszej tożsamości. Znakiem tego również są cmentarze. Pamiętajmy, żeby się o nie troszczyć.

Zapraszamy do przeglądu kilku najciekawszych cmentarzy. Niektóre z nich są fenomenem na skalę światową. Kliknij w galerię zdjęć, by je poznać!

Tags:
cmentarz
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail