Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 31/03/2023 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Oto 10 najciekawszych polskich cmentarzy. Znasz ich historię? [zdjęcia]

STARE POWĄZKI

udmurd | Shutterstock

Cmentarz Powązkowski z lotu ptaka, w tle widok na centrum Warszawy.

Dawid Gospodarek - 30.10.21

Są pełne wspaniałych zabytków, a często wartościowych dzieł sztuki. Spoczywają na nich, obok katolików, prawosławni, ewangelicy, żydzi czy muzułmanie. Poznaj najciekawsze polskie cmentarze.

Cmentarze katolikom przypominają o obowiązku modlitwy za zmarłych, która jest uczynkiem miłosierdzia względem nich. Są też znakiem oczekiwania na zmartwychwstanie. Symbolem naszej pamięci o zmarłych są znicze czy kwiaty (pamiętajmy, żeby unikać plastikowych!). Rzędy krzyży i pomników stanowią park pamięci i zadumy – również nad swoim życiem.

Najciekawsze polskie cmentarze

Cmentarze są też po prostu dziedzictwem, o które trzeba się troszczyć. Są pełne wspaniałych zabytków, a często wartościowych dzieł sztuki. W Polsce nie brakuje pięknych cmentarzy. Polska była (i jest) wieloreligijna i wielokulturowa. To, że obok katolików żyli prawosławni, ewangelicy, żydzi czy muzułmanie, było naturalne i stanowiło też o naszej tożsamości. Znakiem tego również są cmentarze. Pamiętajmy, żeby się o nie troszczyć.

Zapraszamy do przeglądu kilku najciekawszych cmentarzy. Niektóre z nich są fenomenem na skalę światową. Kliknij w galerię zdjęć, by je poznać!

Tags:
cmentarz
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail