Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 14/06/2024 |
Aleteia logo
Dobre historie
separateurCreated with Sketch.

Jak dwaj bracia ratują kobiety przed przemocą. „Taka pomoc to dla nas zaszczyt”

PRZEPROWADZKA

Leika production | Shutterstock

Zdjęcie poglądowe.

Anna Gębalska-Berekets - 29.10.21

Aaron i Evan założyli „Meathead Movers” jako nastolatkowie. Chcieli zarobić pieniądze na rozwój sportowej pasji. Jednak jedno wezwanie płaczącej kobiety zmieniło wszystko. Licealny pomysł stał się dla nich sposobem na życie.

Pomysł, który zmienił ich życie     

W szkole średniej Aaron i jego brat Evan potrzebowali pracy, która byłaby elastyczna oraz dopasowana do ich zajęć pozalekcyjnych. Ich pasją był sport. Zaczęli więc informować przyjaciół, że mogliby im pomóc w przeprowadzkach. Wieść szybko się rozeszła, a mężczyźni mogli nie tylko zarabiać pieniądze, ale i dbać o kondycję fizyczną.

Sportowcy byli w stanie połączyć treningi z pracą. Biegali więc do ciężarówki i z powrotem przenosząc ciężkie ładunki. Wkrótce ich dorywcza praca przekształciła się w kwitnący biznes. Zainteresowanie było tak duże, że bracia musieli zatrudnić innych sportowców do pomocy.

W pewnym momencie Aaron i Evan zaczęli odbierać telefony od ofiar przemocy domowej, które musiały pilnie uciekać z toksycznych domów, aby odnaleźć spokój i równowagę. Mężczyźni nie wiedzieli, czego mogą się spodziewać – pojawiali się w domu kogoś, kto był w niebezpieczeństwie i spieszyli się, aby przenieść rzeczy, zanim pojawił się agresywny współmałżonek. „Odbieraliśmy telefony i słyszeliśmy takie historie, że trudno opowiedzieć je bez drżenia głosu” – tłumaczy Aaron. I dodaje: „Wtedy wiedzieliśmy, że musimy pomóc”.

Jedno wezwanie zmieniło wszystko

Bracia zdecydowali, że będą pomagać ofiarom przemocy domowej zupełnie za darmo, inna opcja, przynajmniej na początek, nie wchodziła w grę. Na własnej skórze odczuli skalę przemocy, z którą mierzyły się kobiety. Podczas jednej z wizyt Aarona i Evana oprawca rzucił w nich rozgrzanym tosterem. Zrozumieli, że muszą znaleźć bezpieczniejszy sposób wsparcia dla bezbronnych kobiet i potrzebują pomocy innych instytucji. Pamiętają też sytuację, w której młoda kobieta była bita przez swojego chłopaka. Mieszkała z nim i ze swoją córką, która była świadkiem wielu krwawych scen. Postanowiła, że skontaktuje się z „Meathead Movers” i poprosi o pomoc.

Mężczyźni udali się pod wskazany adres. Nie rzucali się w oczy. Wyglądają bowiem jak pracownicy zwyczajnej firmy zajmującej się przeprowadzkami. Dyskretnie wyprowadzili kobietę i jej nastoletnią córkę z mieszkania, przewieźli je do bezpiecznego domu. Postawili łóżka, komodę, stół, krzesła. Zadbali nawet o rośliny doniczkowe.

Obecnie ich firma współpracuje z ośmioma schroniskami i organizacjami w środkowej i południowej Kalifornii. 

Szansa na nowe życie bez przemocy

„Zrobili to z taką empatią i miłością” – mówi Dulce Flores w rozmowie z CNN, wspominając dzień, w którym mogła wejść do nowego domu. Kobieta uciekła z dwójką dzieci od agresywnego męża. „Marjaree Mason Center”, organizacja świadcząca usługi społeczne, umieściła Flores i jej dzieci w bezpiecznym domu. „Meathead Movers” wykonali wszystkie ciężkie prace. „Nie pozwolili mi niczego podnieść! Nawet lekkich rzeczy. Powiedzieli: «Nie, to dla nas zaszczyt być tutaj»” – tłumaczy Flores.

Dzięki wsparciu swojej społeczności Flores wróciła do szkoły, została certyfikowanym doradcą podatkowym i otrzymała dobrze płatną pracę. Ma nadzieję, że pewnego dnia odwdzięczy się życzliwością i wsparciem, które otrzymała, gdy sama była w potrzebie.

Ma także specjalne przesłanie dla każdego, kto spotyka się z przemocą: „Są ludzie, którzy pomagają i słuchają. Nie jesteś sam. Chcę też, aby oprawcy wiedzieli, że są ludzie tacy jak «Meathead Movers», którzy pomogą tym wszystkim, którzy czują się uwięzieni w swoim domu, są maltretowani przez osobę, która powinna ich kochać”.

Do tej pory „Meathead Movers” pomogło tysiącom kobiet uwolnić się z toksycznych związków. Bracia nawiązali współpracę z lokalnymi schroniskami dla kobiet. Zorganizowali wiele kampanii na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej i zaprosili też inne firmy, aby przyłączyły się do tych akcji.

Źródła: edition.cnn.com; pl.newsner.com; parentingoc.com; Meathead Movers/Facebook

Tags:
kobietypomocprzemoc
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail