Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 21/06/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Pielgrzymuj z nami do bazyliki zbudowanej przez pustelnika, który został papieżem [zdjęcia]

Basilica of Santa Maria di Collemaggio

SerFeo | Shutterstock

Bret Thoman, OFS - 27.10.21

Bazylika Santa Maria di Collemaggio powstała z inicjatywy papieża Celestyna V. Pamiętamy go dzięki papieskiej bulli o przebaczeniu i... ustanowieniu procedury ustępowania papieży.

Miasto L’Aquila we Włoszech (region Abruzzo), w 2009 roku zostało zniszczone dwoma trzęsieniami ziemi. Zginęło w nich ponad 300 osób. Po tych katastrofach kilku sejsmologów zostało skazanych przez sąd za nieprzewidzenie kataklizmu. Jednak L’Aquila jest też znana z bazyliki Santa Maria di Collemaggio. Świątynia wiąże się z ważnym momentem w historii papiestwa.

Pustelnik Pietro zostaje papieżem

W 1274 r. pustelnik Pietro z Morrone (założyciel wspólnoty monastycznej – celestynów), podróżował przez L’Aquilę. Zmierzał do Francji, by wziąć udział w soborze w Lyonie. Zgodnie z przekazywaną tradycją, we śnie Matka Boża poprosiła go o zbudowanie kościoła. W 1287 roku zakonnicy kupili ziemię i rozpoczęli budowę na wzgórzu na obrzeżach L’Aquili.

Po śmierci papieża Mikołaja IV odbyło się dwuletnie konklawe. 5 lipca 1294 r. tenże Pietro da Morrone, w wieku 80 lat, został wybrany na tron ​​papieski. Początkowo odmówił przyjęcia urzędu, był prostym, starym pustelnikiem. Górę wzięło jednak posłuszeństwo.

Pietro został mianowany papieżem, obrał imię Celestyna V. Wydarzenie miało miejsce w bazylice Santa Maria di Collemaggio, którą wybudował w L’Aquili.

Odpust zupełny dla pielgrzymów

Pontyfikat Celestyna V był krótki, ale udało mu się stworzyć coś nowego. Wydał papieską bullę o przebaczeniu. Daje ona odpust zupełny tym, którzy pielgrzymują do bazyliki w L’Aquili, wyznają swoje grzechy i przyjmują Eucharystię w dniach 28 lub 29 sierpnia.

Jego następca, papież Bonifacy, zainspirował się odpustem pielgrzymkowym. Zatwierdził pierwszy oficjalny rok jubileuszowy, w 1300 r. Ustanowił go dla pielgrzymów przybywających do Rzymu.

Następne abdykacje

Papież Celestyn był święty i pobożny, ale wkrótce stwierdził, że nie jest w stanie dalej wypełniać obowiązków. Po zaledwie czterech miesiącach urzędowania abdykował.

Zanim jednak zrzekł się tytułu papieża, Celestyn stworzył w tym celu formalny proces. Chociaż papieże przed nim ustępowali, procedura, którą ustanowił, była pierwszą w historii papiestwa.

Bazylika Santa Maria di Collemaggio

Bazylika mniejsza w L’Aquili, w której w 1327 r. został pochowany Celestyn, uważana jest za doskonały przykład architektury Abruzji. Po wejściu do obszernej nawy dech w piersiach zapiera ogrom, a jednocześnie prostota budowli.

W świątyni co roku 28-29 sierpnia obchodzono jubileusz zwany celestyńską Perdonanzą. W związku z tym w północnej ścianie bazyliki dodano Święte Drzwi (podobne do tych w Rzymie).

Popularność bazyliki

Popularność pustelnika (kanonizowanego w 1313 r. przez papieża Klemensa V), wyjątkowy charakter „wielkiej odmowy”, gdy abdykował z tronu papieskiego, a także szczególny charakter jubileuszu L’Aquili – wszystko to doprowadziło do wzmożonych odwiedzin pielgrzymów.

Po trzęsieniu ziemi w 2009 r. bazylika przeszła renowację, która zakończyła się w 2017 r. Świątynia otrzymała nagrodę dziedzictwa kulturowego Unii Europejskiej. Została także wpisana na listę dziedzictwa UNESCO.

Benedykt XVI i rezygnacja z urzędu

Papież Benedykt XVI odwiedził L’Aquilę w kwietniu 2009 r. po trzęsieniu ziemi, by wyrazić swą bliskość z miejscową ludnością. W bazylice Santa Maria di Collemaggio zostawił swójpaliusz (symbol urzędu papieskiego). Złożył go na grobie papieża, św. Celestyna V.

Zaledwie cztery lata później papież Benedykt XVI zrezygnował z urzędu. Ojciec Święty skorzystał z procedury ustanowionej przez papieża Celestyna.

Tags:
architekturaciekawe kościołygaleria zdjęćPapieżWłochy
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail