Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 30/01/2023 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Cedr libański – poznaj bogatą kulturowo i biblijnie symbolikę tego drzewa

LEBANESE FLAG

Hiba Al Kallas | Shutterstock

Cerith Gardiner - 07.08.20

W tragedii, z którą zmaga się teraz Liban, spójrz na piękną symbolikę starożytnego drzewa, będącego w cenrum flagi tego kraju.

Savez-vous que Aleteia ne peut vivre que grâce à la générosité de ses lecteurs
JE DONNE
Aleteia a vraiment besoin de vous

Po przerażającej eksplozji w Bejrucie świat gromadzi się wokół Libańczyków, oferując praktyczną pomoc i modlitwę. W mediach społecznościowych pojawia się uderzający obrazek – flaga Libanu z drzewem cedrowym, zamknięte w sercu.

Podczas gdy czerwone paski na fladze reprezentują przelaną krew podczas walki o niepodległość kraju, duży biały środkowy pas reprezentuje czystość i pokój, a także śnieg padający na kraj. Następnie w widocznym miejscu pośrodku znajduje się starożytny cedr, którego wierzchołek dotyka górnego czerwonego paska, a korzenie delikatnie dotykają dolnego czerwonego paska.

Właśnie to znane symboliczne drzewo, którego początki sięgają czasów biblijnych, daje nadzieję mieszkańcom Libanu, próbującym przezwyciężyć tę narodową tragedię.

Znana jako cedry Boga, libańska odmiana sosny rosła w starożytności na górach Libanu i była bardzo ceniona przez chrześcijańskich mnichów z klasztorów w Dolinie Kadisz. Drzewo reprezentowało i nadal reprezentuje świętość, wieczność i pokój.

Sprawiedliwy zakwitnie jak palma, wyrośnie jak cedr Libanu”. (Psalm 92, 13)

Taka była siła drewna z tego drzewa i jego korzeni – co wyjaśnia pojęcie długowieczności i wieczności – drewno to było wykorzystywane do budowy, m.in. statków czy kolei.

Chociaż drzewo miało swoje praktyczne zastosowanie, jego symbolika była i nadal jest jeszcze bardziej znacząca. Podczas gdy drzewa ogólnie zajmują ważne miejsce w Biblii, cedr libański pojawia się w niej ponad 70 razy i często symbolizuje duchowy wzrost:

„Rozwiną się jego latorośle,będzie wspaniały jak drzewo oliwne, woń jego będzie jak woń Libanu”.(Księga Ozeasza 14, 7)

I jest to właśnie przesłanie, do którego mieszkańcy Libanu mogą dziś lgnąć z nadzieją. Korzenie cedru, które dotykają dolnej czerwonej wstęgi i jej wysokość, która sięga aż do górnej, ukazują silną i piękną więź z Bogiem, naszym Ojcem Niebieskim.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o drzewach, które odgrywały znaczącą rolę w czasach biblijnych, kliknij poniższy pokaz slajdów:


ŚWIĘCI LIBAŃSCY

Czytaj także:
Litania do św. Szarbela i inne modlitwy do libańskich świętych


WYBUCH W BEJRUCIE

Czytaj także:
Cios za ciosem. Co trzeba wiedzieć o Libanie?

Tags:
Liban
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!