Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 25/05/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Beatyfikacja: praktyczne wskazówki dla tych, którzy chcą obejrzeć transmisję

Beatification.jpg

Anna Sosnowska - 11.09.21

Chcesz uczestniczyć 12 września w beatyfikacji matki Róży Czackiej i kard. Wyszyńskiego, a nie możesz być w Świątyni Opatrzności Bożej? Podpowiadamy, w jakich miejscach będą zorganizowane telemosty i gdzie uroczysta liturgia będzie transmitowana.

Czuwanie przed beatyfikacją

11 września o godz. 19.00 w kościele św. Marcina przy ul. Piwnej 9/11 w Warszawie odbędzie się uroczyste czuwanie przed beatyfikacją. Miejsce jest nieprzypadkowe. Kościołem opiekuje się Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, które założyła m. Róża Czacka. A świątynię przekazał siostrom kard. Stefan Wyszyński.

Transmisja na YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCvhttJ-4OmI0Re4IEJBbciw

Więcej o czuwaniu przeczytasz w poniższym tekście  👇

Telemosty w całej Polsce

Uroczysta msza z obrzędem beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej zostanie odprawiona w niedzielę 12 września o godz. 12.00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Będzie jednak można ją obejrzeć także za pośrednictwem telemostów zlokalizowanych w kościołach w całej Polsce.

W Warszawie telebimy zostaną zainstalowane w trzech miejscach – archikatedrze św. Jana Chrzciciela na warszawskiej Starówce, kościele Najświętszego Zbawiciela w Śródmieściu i na Grochowie w kościele Najczystszego Serca Maryi.

Telebimy znajdą się wewnątrz kościołów, dlatego w czasie transmitowania uroczystości nie będą sprawowane w tych świątyniach msze święte. Jednak wierni zgromadzeni w tych miejscach będą mogli przyjąć Komunię Świętą.

Podobnie będzie w podwarszawskich Laskach oraz w Choszczówce, gdzie lubił wypoczywać prymas Wyszyński, a obecnie znajduje się siedziba Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. – To będzie taka „mała beatyfikacja”, do której przygotowania trwają już od kilku dni. Przyjdą przede wszystkim nasi sąsiedzi z Choszczówki, którzy pamiętają kard. Wyszyńskiego jako „sąsiada”. Ale będą też inne środowiska z nim związane – mówi Agnieszka Kołodyńska, odpowiedzialna generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

Księża, którzy zaprosili parafian do współuczestniczenia w beatyfikacji za pośrednictwem telemostu, zwracają uwagę, że to bardzo ważne, aby przeżywać taką uroczystość we wspólnocie. – Zupełnie inaczej przeżywa się taką uroczystość we wspólnocie niż samotnie przed telewizorem. To trochę tak, jakbyśmy byli w Świątyni Opatrzności Bożej – mówi ks. Marcin Ośko z parafii Najświętszego Zbawiciela.

W archikatedrze warszawskiej telebim znajdzie się w każdej nawie, a po zakończeniu uroczystości beatyfikacyjnych, oprócz udzielenia Komunii, przewidziano błogosławieństwo relikwiami bł. Stefana Wyszyńskiego.

Lista miejsc, w których będą telebimy

Bydgoszcz, bazylika św. Wincentego a Paulo

Częstochowa, Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze

Kielce, kościół św. Józefa Robotnika

Kraków, sanktuarium św. Jana Pawła II

Laski, przed kaplicą Matki Bożej Anielskiej

Olsztyn, kościół bł. Franciszki Siedliskiej

Poznań, kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Prudnik, sanktuarium św. Józefa

Staszów, kościół Ducha Świętego

Szczecin, archikatedra św. Jakuba Apostoła

Świdnica, katedra św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Wacława Męczennika

Warszawa:

● archikatedra warszawska św. Jana Chrzciciela

● kościół Najczystszego Serca Najświętszej Maryi Panny

● kościół Najświętszego Zbawiciela

● Choszczówka, ogrody Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Włocławek, katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Transmisje w mediach

Oto miejsca, w których będzie można obejrzeć transmisję bądź jej wysłuchać:

TELEWIZJA 👇

TVP 1, TVP Polonia, TVP Info, godz. 12.00.

RADIO 👇

Radio Plus, godz. 12.00. Transmisję poprzedzi studio z placu Świątyni Opatrzności Bożej, które rozpocznie się o godz. 9.00.

Program Pierwszy Polskiego Radia, godz. 12.00. Transmisję poprzedzi Studio Beatyfikacyjne, które rozpocznie się o godz. 11.00.

INTERNET 👇

YouTube Archidiecezji Warszawskiej: https://www.youtube.com/watch?v=a1rJ7pbOzFA

Profil Archidiecezji Warszawskiej na Facebooku: https://www.facebook.com/ArchidiecezjaWarszawska

Przebieg liturgii beatyfikacyjnej

Uroczysta msza święta 12 września rozpocznie się o godz. 12.00 procesją, w której kardynałowie i arcybiskupi wraz z asystą przejdą do prezbiterium Świątyni Opatrzności Bożej. Podczas okadzenia ołtarza zabrzmi hymn Gaude Mater Polonia.

Obrzęd beatyfikacji będzie miał miejsce zaraz na początku mszy świętej, bezpośrednio po akcie pokuty. Najpierw metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz wypowie oficjalną prośbę o włączenie w poczet błogosławionych prymasa Wyszyńskiego i matki Czackiej, a następnie przedstawi ich życiorysy.

Najważniejszy moment obrzędu beatyfikacji nastąpi chwilę potem, gdy papieski delegat kard. Semeraro wygłosi w języku łacińskim formułę beatyfikacyjną. Jej polskie tłumaczenie odczyta wiernym bp Michał Janocha. Uczestnicy uroczystości odpowiedzą śpiewem modlitwy „Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu”. W tym czasie zostaną odsłonięte wizerunki nowych błogosławionych.

Następnie wyruszy procesja z relikwiami nowych błogosławionych, gdzie w prezbiterium odda im cześć główny celebrans kard. Semeraro.

Relikwiarz bł. Stefana Wyszyńskiego wniosą: uzdrowiona za wstawiennictwem nowego błogosławionego s. Nulla Lucyna Garlińska oraz przedstawicielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego – Krystyna Szajer, która najdłużej pracowała w sekretariacie prymasa Stefana Wyszyńskiego i Dorota Pawlas. Reprezentują dwa pokolenia instytutu, założonego przez kard. Wyszyńskiego: najstarsze i najmłodsze.

Relikwiarz bł. Elżbiety Czackiej wniosą: uzdrowiona za wstawiennictwem błogosławionej Karolina Gawrych, niewidoma Teresa Dederko oraz matka Judyta Olechowska FSK, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.

Kard. Nycz – w imieniu archidiecezji warszawskiej, Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Krzyża oraz całego Kościoła w Polsce – podziękuje papieżowi za ogłoszenie nowych błogosławionych, a uczestnicy liturgii zaśpiewają „Chwała na wysokości Bogu”. Obrzęd beatyfikacji zakończy modlitwą – tzw. kolektą – kard. Semeraro.

Dalsza część mszy świętej będzie celebrowana według formularza mszalnego ze święta Najświętszego Imienia Maryi, które przypada 12 września. Wybrano go specjalnie (zamiast z niedzieli) ze względu na duchowość maryjną nowych błogosławionych.

Homilię wygłosi papieski wysłannik kard. Marcello Semeraro. Rozpocznie ją w języku włoskim, a następnie jej polskie tłumaczenie odczyta bp Piotr Jarecki. Zakończenie homilii będzie w języku włoskim, ponownie głos zabierze kard. Semeraro.

Po Komunii Świętej głos zabierze kard. Nycz. Ostatnim akcentem mszy beatyfikacyjnej będzie uroczyste błogosławieństwo, po którym zabrzmi „Boże coś Polskę”.

Poczytaj o przyszłych błogosławionych!

Chcesz się przygotować do tego ważnego dla naszego Kościoła – i wyjątkowego! – wydarzenia? Czujesz, że zbyt mało wiesz o przyszłych błogosławionych? Sięgnij do biblioteki naszych tekstów – jakość gwarantowana 😉 Kliknij w te linki:
Teksty o kard. Stefanie Wyszyńskim
Teksty o matce Róży Czackiej

KAI/as

Tags:
beatyfikacjakard. Stefan WyszyńskiRóża Czacka
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail