Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 21/06/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Biblijny ogród w sercu wielkiego miasta. Cisza i piękno przyrody [zdjęcia]

2020-08-09-ogrod-biblijny-w-gdansku-widok-z-drona-19.jpeg

Fot. www.u-pallotynek.pl

Iwona Flisikowska - 08.09.21

Biblijny ogród sióstr pallotynek to miejsce na kontemplację, to symboliczne krainy i regiony Ziemi Świętej, a także orientalna roślinność. Całość przypomina poetyckie wersy z „Pieśni nad Pieśniami”.

Zagonieni w wielkim mieście, kiedy mamy wrażenie, że jesteśmy na pustyni, pośród domów „z betonu”, poszukujemy miejsc, które mogą być dla nas prawdziwymi oazami spokoju i kontaktu z przyrodą i jej Stwórcą. Takim miejscem niewątpliwie jest piękny ogród przy ul. Malczewskiego w Gdańsku, utworzony przez siostry pallotynki.                               

Biblijny ogród

Ogród biblijny to niezwykłe miejsce położone na zboczu wiodącym na północ do równie urokliwego Potoku Siedleckiego. Dzięki temu siostry mogły przygotować tarasy połączone schodami. Na każdym poziomie udało się przygotować symbolicznekrainy, regiony Ziemi Świętej.

Tak powstały miejsca przypominające nam najważniejsze wydarzenia biblijne: dwie ścianki z białego kamienia, lazurytu, które przypominają fale morskie i symbolizują wody z Morza Czerwonego, między którymi można przejść w stronę skalistego Synaju i zobaczyć tablice z Dziesięcioma Przykazaniami, które otrzymał Mojżesz.             

W pobliżu dostrzegamy słynną Górę Horeb, z której płynie czysta, źródlana woda, a także symboliczną laskę biblijnego patriarchy. Spacerując po tarasie, zanurzonym w pięknych i często egzotycznych roślinach, odnajdujemy stajenkę betlejemską, razem z Józefem i Maryją piastującymi małego Jezusa. Jest również malownicza łódź, w której, okiem wyobraźni, Jezus płynął przez Jezioro Galilejskie i uciszał burzę.

Droga do odkrywania Słowa

Otaczająca przyroda sprzyja medytacji. Wyobraźmy sobie ewangeliczną scenę: „Uczniowie przystąpili do Niego mówiąc: Panie ratuj nas, giniemy! A Jezus odrzekł: Czemu bojaźliwi jesteście, małej wiary? Potem wstał, rozkazał wichrom i jezioru i nastała głęboka cisza”.  

Biblijne miejsca stworzone przez siostry pallotynki to również orientalna roślinność: w pobliżu można znaleźć tabliczki z dokładnymi i interesującymi opisami np. skąd pochodzą zioła czy kwiaty. Całość przypomina poetyckie wersy z księgi Pieśni nad Pieśniami.

Ogród jest też drogą do poznawania i odkrywania słowa Bożego na nowo. Chociażby dlatego, że nie każdy ma możliwość pojechania do Ziemi Świętej, szczególnie teraz, w czasie pandemii – opowiada s. Blanka Sławińska.

Biblijny ogród miejscem na kontemplację

Tutaj też jest miejsce na kontemplację, któremu sprzyja cisza i piękno przyrody – kontynuuje s.Blanka, z wykształcenia teolog, a przez dwie kadencje przełożona prowincjalna polskiej prowincji sióstr pallotynek.

Jerozolima, Betlejem, Galilea i Góra Synaj na wyciągnięcie ręki – opowiada siostra. – Ważne jest to, że ogród jako miejsce spotkania, ciszy czy dialogu jest dla każdego. Dosłownie – czy to jest osoba wierząca, czy nie.

Cuda istnieją

Pomysł stworzenia ogrodu biblijnego dojrzewał u mnie już kilka lat, jeszcze zanim przyjechałam do Gdańska – mówi s. Blanka. Zainspirowałją ogród w Lidzbarku Warmińskim.

Kiedy ruszyłyśmy z siostrami do dzieła, spotkałyśmy się z niezwykłą życzliwością wielu ludzi. Aby powstał ogród, zaangażowały się kopalnie kruszywa, zakłady kamieniarskie, Lasy Państwowe. A 16 ton kamienia rozłożyły w naszym ogrodzie osoby bezdomne – mężczyźni, którzy mieszkają w pobliskim ośrodku.

Zaangażowała się też młodzież i mieszkańcy dzielnicy Siedlce. Dla nas każdy życzliwy gest czy pomoc był dowodem na to, że cuda istnieją, szczególnie wtedy, kiedy czynimy dobro z miłością i otwartością serca.

Dom na Górce

Ciekawe jest to, że ogród rozpościera się na terenach wokół najstarszegodomu sióstr pallotynek w Polsce, który obecnie służy jako „dom apostolski” o nazwie Centrum Integracji Górka, gdzie odbywają się warsztaty biblijne dla osób w różnym wieku: „od przedszkola do seniora”.

W Domu na Górce przez 40 lat znajdowała się siedziba polskich pallotynek. W 1945 roku założono tu dom dziecka dla powojennych sierot, przedszkole dla dzieci, internat dla ubogich dziewcząt, przekształcone później w dom Caritasu dla niepełnosprawnych fizycznie i intelektualnie dziewcząt. Tutaj tez zapadały ważne decyzje o podejmowaniu nowych dzieł ewangelizacyjnych w Polsce i Afryce. Znajduje się tu również wystawa stała prac malarskich s. Julity Gołębiowskiej.

Ogród biblijny, który przenosi nas w miejsca narodzenia i życia Pana Jezusa, można odwiedzać zarówno w dni robocze jak i w weekendy. Więcej informacji TUTAJ.

Tags:
bibliapodróż
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail