Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 31/03/2023 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Ekumenicznym szlakiem. Najciekawsze kościoły różnych wyznań w Polsce [zdjęcia]

BIAŁYSTOK, CERKIEW JAN KABAC

Marek BAZAK/East News

Łukasz Kobeszko - 07.08.21

Cudze chwalicie, swojego (często) nie znacie… Być może ciekawym pomysłem na spędzenie urlopu będzie wycieczka po kraju szlakiem wielowyznaniowym? Wśród świątyń innych Kościołów chrześcijańskich możemy znaleźć prawdziwe perełki!

Polska jest od wieków domem dla różnych tradycji chrześcijańskich. Losy Rzeczpospolitej rozpiętej pomiędzy Wschodem i Zachodem oraz leżącej na przecięciu szlaków komunikacyjnych z wybrzeży Bałtyku ku Adriatykowi i Morzu Czarnemu to równocześnie dzieje współżycia katolików trzech obrządków, prawosławnych, ewangelików i mariawitów. Stosunkowo często zapominamy o naszej wielobarwności religijnej.

By odrobić te zaniedbania, proponujemy wycieczkę po interesujących świątyniach innych wyznań oraz Kościołówsui iuris. Wybór jest subiektywny i nie wyczerpuje bogactwa świątyń innych obrządków, które można znaleźć w Polsce. W ramach trasy proponujemy zarówno przystanki w mniejszych miejscowościach, jak i dużych miastach. Coraz częściej wypady wakacyjne nie ograniczają się do klasycznego wypoczynku nad morzem, w górach lub na Mazurach.

Kliknij w galerię zdjęć, by poznać nasze propozycje:

Tags:
ciekawe kościołygaleria zdjęćPolska
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail