Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 17/06/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Szpital watykański liderem szczepień dzieci przeciw COVID-19

Ospedale Pediatrico Bambino Gesù

Cineberg | Shutterstock

Isabella H. de Carvalho - Agencja I.Media - 18.06.21

W sobotę, 12 czerwca szpital dziecięcy Stolicy Apostolskiej Bambino Gesù przyjął pierwszą grupę 12-15-latków, którzy zostali zaszczepieni przeciwko COVID-19. – W ciągu najbliższego miesiąca szpital ma zaszczepić do 3000 nastolatków – powiedział portalowi I.Media doktor Alberto Villani, dyrektor oddziału ratunkowego i pediatrii ogólnej watykańskiego szpitala.

Szpital Bambino Gesù znajduje się na Janikulum, jednym ze wzgórz Wiecznego Miasta, w odległości zaledwie kwadransa drogi od placu św. Piotra. Placówka rozpoczęła szczepienia nastolatków preparatem firmy Pfizer w ubiegły weekend. Szpital jest znany na całym świecie jako ośrodek ekspercki w sprawach pediatrii, a obecnie przoduje w regionie Lacjum jeżeli chodzi o szczepienia osób młodych.

Jak zauważył dr Villani, odzew był naprawdę duży, przynajmniej w Bambino Gesù, a na pierwsze dwa dni szczepień placówka odnotowała komplet zgłoszeń.

Szpital watykański szczepi dzieci przeciw COVID-19

Szpital Bambino Gesù rozpoczął szczepienia podczas dwóch Drzwi Otwartych dla Młodzieży w ubiegłą sobotę i niedzielę, 12 i 13 czerwca. Szczepienia trwały od wczesnych godzin porannych do późnego popołudnia. Każdego dnia dostępnych było 500 dawek szczepionki firm Pfizer. Takie same dni otwarte mają się odbyć w kolejne dwa weekendy, co oznacza, że do końca kampanii zaszczepionych może zostać nawet 3000 młodych ludzi.

Po zakończeniu dni otwartych region Lacjum planuje kontynuować dostarczanie szczepionek dla dzieci poprzez umożliwienie pediatrom zaszczepienia swoich pacjentów. Lekarze, którzy przystąpią do programu, będą mogli wykonywać zastrzyki dla młodzieży w szpitalach, ośrodkach szczepień lub we własnych gabinetach. Szef służby zdrowia w regionie, Alessio d’Amato podkreślił, że pediatrzy będą mieli „bezpośrednie łącza” ze szpitalem Bambino Gesù, jeśli potrzebne będzie wsparcie lub wskazówki specjalistów.

– Mamy gorącą linię dla naszych kolegów pediatrów, jeśli chcieliby z nami porozmawiać i omówić kierunki działania lub jeśli pojawią się jakieś przypadki szczególne. Szpital posiada również na swojej stronie internetowej zestaw często zadawanych pytań. Są one dostępne także na stronie regionu Lacjum, tak więc każdy może uzyskać odpowiedzi na nurtujące go pytania – wyjaśnił dr Villani.

Wieloukładowy zespół zapalny u dzieci

Dr. Villani podkreślił również znaczenie szczepienia dzieci w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa i zmniejszenia liczby zgonów. Przypomniał, że choć jest to rzadkie, w przypadku zakażenia wirusem COVID-19, dzieci i nastolatki mogą być narażone na ryzyko zachorowania na wieloukładowy zespół zapalny u dzieci (MIS-C). Choroba ta powoduje ekstremalny stan zapalny kluczowych narządów i może mieć bardzo poważny przebieg. Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób szacuje, że od początku pandemii zachorowało na tę chorobę ponad 4000 dzieci.

Jak oznajmił dr Villani, „A priori nie możemy wiedzieć, które dzieci czy nastolatkowie zakażeni wirusem mogą znaleźć się w takiej sytuacji [zachorowania na MIS-C], dlatego szczepienia są istotnym elementem prewencji. Nie wiemy też, jak rozwinie się pandemia, nie wiemy, co nas czeka jesienią”.

Dr Villani zapewniał o tym, że szczepionka jest bezpieczna i zachęcał rodziców do zaszczepienia swoich dzieci: „Gdybym miał dziecko w tej grupie wiekowej, zaszczepiłbym je bez obaw i byłbym bardzo szczęśliwy. Szczepionka to jedyny sposób na stawienie czoła tej pandemii”.

Tags:
Informacje na temat szczepionek przeciwko COVID-19koronawirusWatykan
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail