Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 31/03/2023 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Rzym: Arena Koloseum zostanie odbudowana. I udostępniona zwiedzającym

COLOSSEUM

Livioandronico2013 -(CC BY-SA 4.0)

Zelda Caldwell - 12.05.21

Zwiedzający Koloseum w Rzymie będą mogli stanąć na arenie. Dokładnie w tym miejscu, gdzie ginęli pierwsi chrześcijańscy męczennicy.

Trwają plany instalacji areny w starożytnym Koloseum w Rzymie. Zwiedzający będą mogli stanąć dokładnie w tym samym miejscu, gdzie ginęli pierwsi chrześcijanie i walczyli gladiatorzy.

Koloseum w Rzymie

Projekt jest rozpisany na następne dwa lata. Po jego zakończeniu zwiedzający wejdą na środek areny. Będą mogli wyobrazić sobie siebie w pozycji chrześcijanina, ubranego w zwierzęce skóry i gotowego do pożarcia przez psy Nerona.

W ramach projektu o wartości 18 milionów dolarów zainstalowana zostanie wysuwana podłoga z obrotowymi drewnianymi listwami, które odsłaniają komory pod spodem.

Minister kultury Włoch Dario Franceschini powiedział agencji Reuters, że instalacja uczyni zwiedzanie Koloseum jeszcze bardziej wciągającym przeżyciem.

Będziesz mógł udać się do centrum Koloseum, chodzić i oglądać je w taki sposób, jak robili to odwiedzający do końca XIX wieku.

Dario Franceschini

Męczeństwo pierwszych chrześcijan

W starożytnym Rzymie drewniana podłoga była zwieńczona podziemną siecią tuneli i komór, w których przetrzymywano zwierzęta i wojowników zanim zostali wyprowadzeni na arenę.

Z pomysłem odnowienia parteru areny wyszedł archeolog Daniele Manacord w 2014 roku w Archeo. Krytycy inicjatywy obawiali się, że starożytne ruiny mogą z czasem być przekształcone w salę koncertową lub stadion piłkarski.

Włoski minister kultury Dario Franceschini poparł jednak pomysł i zaprosił architektów do zgłaszania projektów. Przekonywał, że nigdzie nie jest napisane, iż nie można chronić wartości Koloseum, jednocześnie nie czyniąc go bardziej dynamicznym i użytecznym.

Podejmując inicjatywę renowacji Koloseum, Włochy zbliżają się o krok do spełnienia tego marzenia. Na razie nie wiadomo jednak, czy w przyszłości będą organizowane dla turystów historyczne inscenizacje, na przykład walk gladiatorów.

Tags:
Rzym
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail