Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 24/06/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Rzym: Arena Koloseum zostanie odbudowana. I udostępniona zwiedzającym

COLOSSEUM

Livioandronico2013 -(CC BY-SA 4.0)

Zelda Caldwell - 12.05.21

Zwiedzający Koloseum w Rzymie będą mogli stanąć na arenie. Dokładnie w tym miejscu, gdzie ginęli pierwsi chrześcijańscy męczennicy.

Trwają plany instalacji areny w starożytnym Koloseum w Rzymie. Zwiedzający będą mogli stanąć dokładnie w tym samym miejscu, gdzie ginęli pierwsi chrześcijanie i walczyli gladiatorzy.

Koloseum w Rzymie

Projekt jest rozpisany na następne dwa lata. Po jego zakończeniu zwiedzający wejdą na środek areny. Będą mogli wyobrazić sobie siebie w pozycji chrześcijanina, ubranego w zwierzęce skóry i gotowego do pożarcia przez psy Nerona.

W ramach projektu o wartości 18 milionów dolarów zainstalowana zostanie wysuwana podłoga z obrotowymi drewnianymi listwami, które odsłaniają komory pod spodem.

Minister kultury Włoch Dario Franceschini powiedział agencji Reuters, że instalacja uczyni zwiedzanie Koloseum jeszcze bardziej wciągającym przeżyciem.

Będziesz mógł udać się do centrum Koloseum, chodzić i oglądać je w taki sposób, jak robili to odwiedzający do końca XIX wieku.

Dario Franceschini

Męczeństwo pierwszych chrześcijan

W starożytnym Rzymie drewniana podłoga była zwieńczona podziemną siecią tuneli i komór, w których przetrzymywano zwierzęta i wojowników zanim zostali wyprowadzeni na arenę.

Z pomysłem odnowienia parteru areny wyszedł archeolog Daniele Manacord w 2014 roku w Archeo. Krytycy inicjatywy obawiali się, że starożytne ruiny mogą z czasem być przekształcone w salę koncertową lub stadion piłkarski.

Włoski minister kultury Dario Franceschini poparł jednak pomysł i zaprosił architektów do zgłaszania projektów. Przekonywał, że nigdzie nie jest napisane, iż nie można chronić wartości Koloseum, jednocześnie nie czyniąc go bardziej dynamicznym i użytecznym.

Podejmując inicjatywę renowacji Koloseum, Włochy zbliżają się o krok do spełnienia tego marzenia. Na razie nie wiadomo jednak, czy w przyszłości będą organizowane dla turystów historyczne inscenizacje, na przykład walk gladiatorów.

Tags:
Rzym
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail