Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 22/07/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Szczątki 16 papieży i 60 męczenników. „Krypta papieży” w katakumbach św. Kaliksta

CATACOMBES CALLIXTE

Dnalor 01 I CC BY-SA 3.0

Daniel Esparza - 26.10.19

„Krypta papieży” w katakumbach św. Kaliksta, ze względu na wielość cennych relikwii, bywa nazywana także „małym Watykanem”.

Wzdłuż starożytnej rzymskiej Via Appia znajdują się trzy katakumby. Pierwsze, katakumby św. Sebastiana, mają ponad dwa kilometry długości i są rozmieszczone na czterech poziomach. Można w nich zobaczyć kilka malunków z początków chrześcijaństwa, a także sztukaterie czy mozaiki z grafitu. Również bazylika św. Sebastiana, zbudowana w katakumbach, jest jednym z ważniejszych celów dla pielgrzymów odwiedzających Wieczne Miasto.

W katakumbach św. Domitylliznajduje się ponad 150 tys. grobów, również rozmieszczonych na czterech poziomach, na powierzchni ponad 15 kilometrów. Malowidła ścienne, które się tu znajdują, są prawdopodobnie jednymi z najbardziej znanych form wczesnochrześcijańskiej sztuki. To tu znajduje się na przykład niezwykły fresk Dobrego Pasterza z III wieku.

„Krypta papieży” w katakumbach św. Kaliksta

Ale to katakumby św. Kaliksta są bez wątpienia największymi, najdłuższymi i najbardziej skomplikowanymi ze wszystkich. Zbudowane pomiędzy latami 250–300, zajmują ponad 15 hektarów, są dłuższe niż 20 kilometrów i sięgają 60 metrów pod ziemią.

Imię zawdzięczają św. Kalikstowi, diakonowi, którego papież Zefiryn mianował zarządcą cmentarza. Zefiryn przekształcił katakumby w oficjalny cmentarz wczesnego Kościoła Rzymskiego. To dlatego znajduje się tu słynna „krypta papieży”.

Na terenie, zwanym ze względu na wielość cennych relikwii„małym Watykanem”, zachowały się szczątki 50 męczenników i 16 papieży. Dziewięciu z nich zostało pochowanych bezpośrednio w „krypcie papieży”, w tym Poncjan, Anteros, Fabian, Lucjusz I i Eutychian. „Krypta papieży” zapełniła się w IV wieku, więc kolejni musieli być grzebani w pobliskich katakumbach. Groby papieża Kaliksta I i papieża Juliusza I znajdują się w katakumbach Kalepodiusza, groby papieża Anastazego I i papieża Innocentego I w katakumbach Poncjana, zaś groby papieża Bonifacego I w katakumbach Felicytasa.


FISH,ANCHOR,SYMBOL

Czytaj także:
12 najważniejszych symboli z chrześcijańskich katakumb [zdjęcia]


SAINT AURELIUS SCULPTURE

Czytaj także:
Myśleli, że to była rzeźba, a tymczasem to był szkielet św. Aureliusza! [galeria]
Czytaj także:
Trzy najstarsze obrazy Jezusa. Przedstawiają Go jako „Dobrego Pasterza”

Tags:
archeologiarelikwie
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail