Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 21/06/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Fragmenty Biblii, szczątki dziecka, monety. Ujawniono szczegóły odkryć w Qumran

QUMRAN

SHAI HALEVI/AFP/East News

Katolicka Agencja Informacyjna - 19.03.21

Izraelska Agencja ds. Starożytności przedstawiła szereg szczegółów najnowszych odkryć dokonanych w ubiegłym tygodniu w Qumran.
Są to m.in. dwa (zapisane inaczej niż dotychczas) fragmenty Biblii, różne przedmioty i zmumifikowane szczątki małego dziecka sprzed kilku tysięcy lat.

Ujawniono szczegóły odkryć w Qumran

Informując o wydarzeniu, amerykański portal HuffPost zaznaczył, że artefakty te znaleziono w tzw. Jaskini Grozy (Cave of Horror) w pobliżu Jaskini Pism (Cave of Letters), w której wcześniej odkryto szereg dokumentów związanych z antyrzymskim powstaniem Bar Kochby (132-36 po Chrystusie). Jaskinia Grozy otrzymała tę nazwę po odkryciu w niej w 1960 r. szkielety 40 mężczyzn, kobiet i dzieci.

Nowe eksponaty to ok. 80 fragmentów tekstów biblijnych, pierwszych tego rodzaju przedmiotach po ponad 50 latach. Zawierają one wersety z Ksiąg: Zachariasza (8,16-17) i Nahuma (1,5-6).

Odkryliśmy pewne różnice w tekście, które nie mają odpowiedników w żadnych innych rękopisach, ani hebrajskich, ani greckich – powiedział współpracujący z Agencją Oren Ableman.

Innym ciekawym aspektem tych zwojów, zapisanych po grecku, jest imię Boga w w języku hebrajskim, tak jak było ono znane od czasów Pierwszej Świątyni [Salomona; z 957 roku przed Chrystusem] – poinformowała Agencja.

W grocie znaleziono też różne przedmioty, prawdopodobnie należące do zmarłych w czasie powstania Bar Kochby: m.in. monety, na których widać takie symbole żydowskie, takie jak harfa i drzewo daktylowe.

Ci ludzie przewidywali dużo wcześniej, że rzeczy te mogą się przydać po zakończeniu działań wojennych. Chcemy odczytać, jak wyglądało ich życie, choć oni sami już nie doczekali (pokoju) – tłumaczy inny archeologOriah Amichai.

Zmumifikowane szczątki dziecka

Okazało się ponadto, że jaskinia ta była schronieniem także dla ludzi z jeszcze wcześniejszych epok. Znaleziono tam bowiem zmumifikowane szczątki dziecka, które mogło żyć 6 tys. lat temu i koszyk, uważany przez archeologów za najstarszy tego typu przedmiot, może nawet sprzed 10 tys. lat.

Według Agencji do tej trudno dostępnej groty docierali już jednak różni rabusie od czasu, gdy w 1947 r. w Qumran nad Morzem Martwym znaleziono pierwsze zwoje z fragmentami Pisma Świętego. Obecne znaleziska są efektem prac archeologów, rozpoczętych w 2017 roku.

Musimy odszukać wszystko, co się da, dopóki nie uczynią tego złodzieje. Niektóre [znajdujące się tam] rzeczy są po prostu bezcenne – oświadczył Israel Hasson, dyrektor Izraelskiej Agencji ds. Starożytności.

GROTY QUMRAN

Czytaj także:
Sensacyjne odkrycie w Izraelu. Kolejny rękopis odnaleziony w Qumran!
Czytaj także:
10 ekscytujących znalezisk archeologicznych z 2020. Znasz je? [zdjęcia]

Tags:
archeologiaizrael
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail