Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 20/05/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Sensacyjne odkrycie w Izraelu. Kolejny rękopis odnaleziony w Qumran!

GROTY QUMRAN

alefbet | Shutterstock

Redakcja - 16.03.21

Izraelscy badacze odnaleźli fragmenty biblijnego zwoju z księgami należącymi do Starego Testamentu. Można je zaliczyć do rękopisów z Qumran (zwojów znad Morza Martwego).

W Jaskini Grozy na Pustyni Judzkiej odnaleziono fragmenty biblijnego zwoju z księgami należącymi do Starego Testamentu. O sensacyjnym odkryciu izraelskich archeologów poinformował „Haarec”.

Sensacyjne odkrycie archeologiczne

Jak podkreślił dziennik, to pierwsze od ponad 60 lat znalezisko, które można zaliczyć do tzw. rękopisów z Qumran – inaczej zwojów znad Morza Martwego.

Fragmenty odkrytego zwoju zawierają księgi tzw. proroków mniejszych, w tym Zachariasza i Nahuma. Spisano są w języku greckim (jedynie imię Boga jest napisane w języku hebrajskim). Być może to brakująca część zwoju z księgami proroków mniejszych odkrytego w tych okolicach w 1952 r.

Znalezisko znajdowało się w tzw. Jaskini Grozy. W latach 50. XX w. badacze znaleźli tu szkielety 40 mężczyzn, kobiet i dzieci (stąd nazwa). Prawdopodobnie schronili się tam podczas powstania Bar Kochby.

Rękopisy z Qumran

Oryginalne zwoje znad Morza Martwego to zbiór liczący niemal tysiąc różnych rękopisów, odkrytych w latach 40. i 50. XX w. Są wśród nich liczne strony z Pisma świętego oraz inne pisma historyczne i teksty duchowe. To jedne z najstarszych odnalezionych rękopisów, rzucających nowe światło m.in. na księgi, które stały się księgami kanonicznymi Starego Testamentu.

Rękopisy, znane także jako zwoje znad Morza Martwego, określane są mianem odkrycia XX wieku. Do 1956 r. odnaleziono blisko 30 tys. fragmentów tekstów, w tym najstarszą zachowaną kopię Dziesięciu Przykazań.

Izraelscy archeolodzy regularnie prowadzą badania na terenie Pustyni Judzkiej w poszukiwaniu kolejnych odkryć. Poniżej film z poszukiwań na tych terenach:

*Źródła: Gosc.pl, Rmf24.pl
Czytaj także:
Skradziono część rękopisów z Qumran. Złodzieje szybsi od archeologów o ok. 50 lat


Tzachi Lang, Israel Antiquities Authority

Czytaj także:
„Chrystus narodzony z Maryi”. Taki napis odkryto w starożytnym kościele w Izraelu!
Czytaj także:
Robotnik odkrył starożytny rękopis – sądzono, że to proroctwo zniszczenia Izraela

Tags:
biblia
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail