Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 27/05/2024 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

Sznur św. Józefa – wiesz, co to jest i w czym może cię wspomóc?

cord of saint Joseph

Boston at English Wikipedia | CC BY 3.0

Philip Kosloski - 24.02.21

Sznur św. Józefa ma siedem supłów, które symbolizują siedem boleści i siedem radości świętego. Jego noszenie może być wsparciem w walce o czystość.

W walce z nałogami związanymi z seksem, np. z oglądaniem pornografii, pomocne mogą być różne sposoby i narzędzia, jakich dostarczają nauka, ale i wiara. Wsparciem dla osób wierzących może być m.in. noszenie sznura św. Józefa – pobożna praktyka znana w Kościele katolickim od XVII stulecia.

Zobacz nasze wideo o sznurze św. Józefa: 

Historia sznura św. Józefa

Jak podaje autor książki pt. „Zwróć się do Józefa, naszego niezawodnego obrońcy”, wydanej na początku XX w., praktykę tę zapoczątkowała mniszka augustianka w 1657 r.:

W roku 1657 żyła w Antwerpii siostra augustianka o imieniu Elżbieta [cierpiąca na wyniszczającą organizm chorobę]. Miała sznur poświęcony [na cześć św. Józefa], który nosiła, prosząc świętego o przyjście jej z pomocą. Kilka dni później, zatopiona w modlitwie, mniszka poczuła, że nagle i całkowicie została uzdrowiona, zaś doktor, który ją leczył musiał przyznać, że było to uzdrowienie cudowne.Czytaj także:
Św. Józef jest niezawodny! Trzy mocne świadectwa

Pomoc w walce o czystość

Powyższa historia wstawiennictwa św. Józefa poprzez noszenie sznura rozniosła się i inne osoby także zaczęły używać go w chorobach nie tylko fizycznych, ale i duchowych.

W tym samym czasie wielu pobożnych kapłanów doszło do wniosku, że sznur może służyć nie tylko jako środek do otrzymania łask związanych z przezwyciężeniem choroby, lecz może stać się symbolem i pamiątką doskonałej cnoty czystości, którą odznaczał się święty Patriarcha. Ten pobożny przedmiot pomaga wiernym prosić Boga za wstawiennictwem św. Józefa o odniesienie pełnego zwycięstwa nad podszeptami ciała.

Praktyka rozprzestrzeniła się w całej Europie. Dopisano także odpowiednie błogosławieństwo.


SAINT JOSEPH

Czytaj także:
Śpiący św. Józef, który pomaga papieżowi. Zaskakujący sposób na wypraszanie łask

Sznur św. Józefa – jak go zrobić?

Obecnie sznur św. Józefa można kupić w wielu miejscach, ale łatwo też zrobić go samemu. Wystarczy na nadgarstku zawiązać nieco białego kordonka czy zwykłego sznurka. Trzeba na nim zawiązać siedem supłów, które symbolizują siedem boleści i siedem radości św. Józefa.

Sznur św. Józefa powinien być wykonany z bawełny, wełny lub lnu i powinien być noszony pod ubraniem. Jest jednocześnie symbolem i modlitwą – symbolem wewnętrznego nabożeństwa do świętego Patriarchy i modlitwą błagalną o jego przemożne wstawiennictwo w uzyskaniu świętej cnoty czystości. 

Jeśli walczysz o czystość, zwróć się do Józefa.


ST. JOSEPH'S ORATORY

Czytaj także:
Kościoły na całym świecie pod wezwaniem św. Józefa. Znasz je? Zobacz zdjęcia!

Tags:
czystośćśw. Józef
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail